Osobnost měsíce ledna – Jiří BESTA

Bomber v záři pohárů

Jiří Besta v pohárovém utkání mužů (Foto: Vlaďka Zoubková – florbalvitkovice.cz)

Už od elévků je pověstný svýma „dělovkama“, na které se spoluhráči rádi dívají a ze kterých mají gólmani protivníků hrůzu. Řada gólmanů lovila míčky zpoza svých zad a mnoho obránců mělo na památku „berušky“. Jeho góly přinesly řadu vítězství a mohl tak nad hlavu zvednout nejeden turnajový pohár. Nejen díky tomu, ale i svým urputným nasazením, bojovností a touhou po vítězství až do posledního hvizdu píšťalky, je často označován za „rozdílového hráče“.

Ahoj Jirko,
razantní střela klade vysoké nároky na hůl. Zlomil jsi jich určitě hodně, vzpomeneš si na svou první „zlomeninu“?
Ahoj,
ano, ale jako jedna z mála nebyla zlomená při střele. První hokejku jsem zlomil na Ostrava cupu proti Gulivers Brno, když mi na ni hráč guliverů šlápnul.

Pamatuješ si nějaký zajímavý (netypický) či vele důležitý gól? A měřil jsi si někdy rychlost střely?
Důležitých gólů bylo určitě hodně, těžko vybrat jenom jeden z nich. Ano, měřil několikrát, ale pokaždé s jiným výsledkem. Naposledy na G2 cupu v Praze, kde to bylo asi 186 km/h.

Neodpustím si tradiční otázku: jaké byly tvé florbalové začátky? A jsi talent i na další sporty?
Začínal jsem s florbalem když mi bylo 5 let v klubu FBK Škorpioni Ostrava, kde jsem se byl jednou podívat na trénink a už jsem u tohoto sportu zůstal. Zpočátku to bylo těžké, protože jsem hrával proti věkově starším klukům, ale díky tomuto jsem se rychle zlepšoval. A jsem opravdu rád za těch 8 let co jsem zde strávil. No talent na další sporty to asi nejsem, ale nemám problém si zahrát jakýkoli jiný sport.

Florbalový bomber Jirka

Hraješ florbal opravdu od nízkého věku, popiš nám tvé tradiční florbalové prázdniny.
Můj program se v podstatě nemění. Každý rok jezdíme na různé florbalové turnaje např. Prague games, Czech open. Následuje letní soustředění s letní přípravou, poté týden nebo dva dovolené s rodinou, občas nějaký tábor a týden volna. Poslední roky mi volného času ubývá, protože letní příprava je čím dál víc náročnější.

Jaký máš ty osobně názor na týmová soustředění a kempy?
Myslím si, že je to skvělé. Mám odtud spoustu nezapomenutelných zážitků a zároveň to je důležité v přípravě na novou sezónu.

Mimo klasickou ligovou sezónu se hraje i řada turnajů a pohárů, kterých se účastníš. Jaký máš v oblibě a proč?
Mezi nejoblíbenější turnaje patří Hummel Open game asi kvůli tomu, že patří mezi mé nejúspěšnější. Poté Prague games, ten patří asi k nejkvalitnějším kvůli celosvětové účasti, hlavně Švédů a Finů. Také jsem měl možnost vyzkoušet Gothia cup ve Švédsku, ze kterého jsem si odvezl spoustu zkušeností a zážitků. Účastním se také nespočtu menších turnajů.

Vzpomínka na účast v turnajích (Paskovský pohár, Open Game, Nisa Open, Vánoční turnaje Hodonín, výběry dorostenců, Ostrava Cup, MČR dorostenců) Foto: Míra Filip, Martina Egi, Kamil Besta, Vlaďka Zoubková,

Když jsme u pohárů, tak poslední, ve kterém jsi se představil, byl Pohár České pojišťovny, kde jsi naskočil za tým mužů Vítkovického A-čka a výrazně jsi na sebe upozornil.
Junior Jiří Besta včera zažil parádní večer ve vítkovickém dresu!
Sedmnáctiletý nováček v dresu vicemistrů odehrál za seniorskou kategorii teprve druhý zápas. Ve čtvrtečním semifinále Poháru České pojišťovny dvěma góly přispěl k postupu do finále a svým výkonem si vysloužil titul Nejlepší hráč utkání v domácím dresu. Jak zápas prožíval?

Jaké to je, podívat se na sebe v televizi?
Většinou bývám v pozici diváka já takže to bylo určitě něco jiného. Zpočátku jsem byl trochu nervózní, ale během pár minut to ze mě spadlo.

Zahrál jsi si dobře? Co tví parťáci v útoku, jací jsou, poradí, pomohou?
Myslím, že špatný výkon to nebyl, ale určitě se tam daly některé věci udělat lépe. Stěžovat si určitě nemůžu, hraji s opravdu výbornými hráči a pomáhají mi hodně za což jsem rád.

Jaké jsou tvé florbalové cíle? Jsi studentem SPŠ na Kratochvílově ulici, což není lehká škola. Jak zvládáš skloubit školu a vrcholový sport?
Určitě bych se chtěl později podívat někam do zahraničí, ale to se ještě uvidí, jak to bude za pár let. Školu zatím zvládám v pohodě i s tréninky, které občas bývají i 5 x týdně.

Děkuji za rozhovor a přeji ti mnoho překrásných gólů a řadu florbalových úspěchů.

Taky děkuji.

S bratrem Janem Bestou

About the Author: ivosin