Osobnost měsíce června – Dalibor Švéda

Dalibor - nájezd
Dalibor Švéda – Tatran Střešovice; FOTO: Flickr Tatranu Střešovice

V květnu se odehrálo mistrovství světa juniorů v kanadském Halifaxu. Naše lvíčata obhajovala bronz z minulého MS a dnes už všichni víme, že lépe už to dopadnout nemohlo. Poprvé v historii juniorských šampionátů bral zlaté medaile někdo jiný než tým ze Skandinávie. I Moravské kluby měly své zastoupení v kádru lvíčat: Petr Koláčný Bulldogs Brno, Kryštof Malina 1.SC Vítkovice, Dalibor Švéda ex Hattrick Brno a Matyáš Šindler FBC Ostrava. Poslední dva jmenované jsme požádali o rozhovor a protože o Halifaxu se napsalo již mnohé, pokusili jsme se zeptat na to, co ještě nepadlo, ale položili jsme rovněž otázky, které si čtenáři oblíbili a v rozhovorech je vyžadují.

Výraznou osobností moravského regionu je Dalibor Švéda z Tatranu Střešovice (dříve Hattrick Brno). Dalibor je prototyp silového hráče, který k této výbavě přidal střelu a přehled. Ne nadarmo je spojován s jedním s Avengerů.

Rád na sobě pracuji a chci být lepší a lepší

Ahoj Dalasi, začneme rozehřívací klasikou. Proč sis vybral právě florbal, jak dlouho a za jaké kluby jsi doposud nastoupil? Věnuješ se i nějakým dalším sportům? Stíháš i něco jiného kromě florbalu?

Ahoj, k tomu jak jsem se dostal k florbalu se váže celkem zajímavá historka. Jednou jsem po cestě domů našel na nádraží 2 florbalky, a asi týden na to jsem si šel vyzkoušet první trénink v Hattricku Brno, kde jsem strávil 6 let. Následoval přestup do Tatranu Střešovice, kde působím dodnes. Rekreačně mě baví všechny možné sporty od fotbalu, přes tenis, až po basket, ale nějak víc se kromě florbalu nevěnuji ničemu. Stíhám si vařit, prát a chodit do školy (smích).

Dalibor ještě v barvách Hattricku Brno; FOTO: Kamil Besta

Juniorské MS je specifické svým termínem po skončení sezóny. Pro tebe o to složitější, že termín MS padl do období maturit. Řekni nám jakou školu jsi studoval a jak jsi zvládal přepínání mezi módem příprava na MS a příprava na maturity? Jak jsi u maturit dopadl? Co tvé další studijní a pracovní plány?

Studoval jsem gymnázium Nad Štolou na Praze 6. Abych pravdu řekl, tak jsem před mistrovstvím na školu ani nemyslel. Jako maturitní předměty jsem si zvolil kromě češtiny, také matematiku a angličtinu. Maturoval jsem asi 2 dny po příjezdu z Kanady a s překvapením úspěšně.
Ve studiu budu pokračovat v oboru sportovního managementu na Karlově univerzitě a pokud zbude ještě nějaký čas, tak bych rád trénoval děti v Tatranu.

Co byl pro tebe zlomový okamžik, kdy jste si řekli: MY TO MŮŽEME CELÉ VYHRÁT! Kdy nastal ten okamžik, že jsi věděl – TEĎ UŽ JSME MISTŘI!?

Asi si na to úplně nepamatuji, ve finále jsem sice nenastoupil, ale každý zápas jsme hráli do poslední vteřiny a ve finále tomu nebyl rozdíl.

Jak už jsme říkali, hrálo se v kanadském Halifaxu. Jaká tam byla atmosféra a stihli jste poznat třeba i město? Jak se liší kanadská strava a potraviny vůbec od těch, na které jsme v Česku zvyklí? Co byla místní specialita?

Vzhledem k tomu, že se mistrovství konalo právě v Kanadě, tak návštěvnost nebyla nijak velká, ba naopak, někteří Kanaďané ani nevěděli, co je florbal vůbec za sport. Prohlídku města jsme měli před začátkem mistrovství na 2 hodiny, kdy jsme ochutnali i burger v místní restauraci, jinak na nějaké potulování nebyl čas .
Stravování jsme měli zařízené v hotelu, kde byl jídelníček sestavený od naší výživové poradkyně. Jedli jsme většinou maso s bramborem/rýží, nebo také ryby doplněné o zeleninu, jak vařenou, tak syrovou. Žádný chod se však neobešel bez mrkve, z čehož jsme si později začali utahovat. 🙂

Dalibor 2x s Jonášem Kreysou
Úspěšná sezóna – juniorský titul z MČR juniorů a zlato z MS juniorů v Halifaxu; FOTO: Flickr Tatranu Střešovice a Českého florbalu

Jaká byla cesta letadlem, byla zdlouhavá? Měli jste od vedení nějakou doporučenou činnost? Říká se, že při cestování obvykle člověk doma zapomene zabalit nějaké tři věci, jaké to byly u tebe? Co jsi v Kanadě postrádal?

Cesta byla dlouhá, měli jsme doporučení, abychom se pokusili nespat, z důvodu časového posunu. Takže byla i velmi únavná. Čas jsme si krátili hraním kostek. Celkem obdivuhodně se mi podařilo nic nezapomenout.

K tomu, aby tým uspěl musí mít kvalitní kádr schopný dobré obrany i útoku. A kdo nedá góly, nevyhrává. Padaly mezi vámi sázky nebo tipovačky, kdo bude mít nejvíce vstřelených branek či kanadských bodů?

To jsme nějak neřešili. Musím říct, že jsme za ty 2 roky udělali obrovský kus práce. V týmu měl každý svoji roli ať už herní, nebo neherní, kterou si plnil. Myslím, že nám k úspěchu výrazně pomohla práce mentálniho kouče Martina Daňka.

foto Dalibor - sportovec
Důkaz sportovní všestrannosti; FOTO: Archív hráče

Na Youtube Českého florbalu byly záběry z Vaší šatny, o kterou se staral Jakub Mudra. Byla vyšperkovaná. Připadali jste si jako VIP hráči? Mohlo to mít vliv na titul? Nastala v šatně nějaká situace vhodná ke zveřejnění na stránkách?

Musím říct, že jsme se měli jako králové. Jakub Mudra má u mě obrovský obdiv za jeho práci. Určitě nás to pozitivně ovlivnilo. Když jsme cokoliv potřebovali, tak to Murka zařídil. Vtipných situaci nastalo hodně, ale většina až při oslavách.

Klasická chlapská otázka. Co kanadské holky? Potkali jste kromě masérek nějaké?

Když jsme byli na procházce po městě, tak jsme potkali 2 milé místní slečny, které se nabídly, že nás městem provedou. Ale český holky jsou prostě český holky.

Máš titul mistra světa, jak se hledá motivace do další florbalové práce?

Pro mě to není nijak těžké, rád na sobě pracuji a chci být lepší a lepší. Přece jenom je to juniorské mistrovství, takže nějaké další cíle určitě jsou.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a elánu do letní přípravy.

foto z kempu talentované mládeže
Kemp talentované mládeže v Jičíně; FOTO: Flickr Českého florbalu

About the Author: ivosin