Osobnost měsíce července – Gabriela Vaculová

profil Gabriely Vaculové
Hráčka FBC Přerov Gabriela Vaculová; FOTO: Jan Gebauer

PRO MORAVU DOBA STŘÍBRNÁ

Je to pár dnů (23. – 28. 06. 2019), co skončila IX. Olympiáda dětí a mládeže 2019 ve městě pod Ještědem v Liberci. Během pěti dnů se v Libereckém kraji utkalo celkem 3400 mladých sportovců o 1163 medailí. Florbalových klání se zúčastnilo 14 chlapeckých a 14 dívčích týmů rozdělených do dvou skupin po sedmi. Vždy čtyři nejlepší týmy z každé skupiny hrály play-off a týmy na 5. – 7. místě hrály zápasy play-out o konečné umístění. Pro zajímavost – celkem se odehrálo 126 utkání.

Finále dívčího turnaje svedlo dohromady na turnaji neporažený tým Středočeského kraje a Olomoucký kraj. V zápase se před zraky diváků ČT dostaly Středočešky do vedení 5:1. Trenéři Olomouckého kraje pět minut před koncem sáhli k oddechovému času, po kterém jejich svěřenkyně dokázaly už jen dvakrát skórovat. Stříbro rovnou na hřišti mohutně oslavoval Olomoucký kraj. (více na …)

Z obou stříbrných týmů jsme vybrali tři účastníky finále a položili jsme těmto florbalovým osobnostem 10 otázek.

To, že zápas sledují rodinní příslušníci v TV, se nestává každý den

1) Co to pro tebe znamená být nominována a zahrát si na olympiádě?

Být nominována na olympiádu ODM byla pro mě velká čest a odměna za moji dosavadní florbalovou dřinu na trénincích i mimo ně.

2) Došlo v týmu k nějakým změnám od posledních turnajů výběrů starších žaček?

Po absolvování všech tréninků výběru olomouckého a moravskoslezského kraje jsem se nakonec na závěrečný turnaj výběrů do Ostravy nedostala z důvodu omezení počtu nominovaných hráčů, o to větší radost jsem měla z nominace na ODM.

ODM utkání
Záběr z ODM v Liberci; FOTO: Flickr Českého florbalu

3) Jak se ti líbilo na ODM v Liberci? Byl/a jsi na zahajovacím ceremoniálu?

Na ODM v Liberci se mi líbilo moc. Zahajovací ceremoniál byl krásný, ale více jsem si užila závěrečný ceremoniál, protože před jeho zahájením nám byly předány stříbrné medaile, a to byl pro mě nezapomenutelný zážitek, který si budu navždy pamatovat.

4) Co jste v Liberci dělali ve volném čase?

Ve volném čase, kterého nebylo moc, jelikož jsme došly až do finále, jsme navštívily zoologickou zahradu v Liberci. Byly jsme také několikrát fandit na florbal. zápasech klukům z olomouckého kraje. Atmosféra v olympijské vesnici byla neuvěřitelná, nic podobného jsem dosud nezažila.

5) Jak dlouho hraješ florbal a za koho?

Florbal hraji třetím rokem za FBC Přerov. Hraji na postu levého křídla.

6) Jak se ti herně dařilo na Olympiádě?

Na ODM se mi dařilo tak průměrně, mohlo to být i lepší. Nejvíce se mi vydařil čtvrtfinálový zápas proti výběru Moravskoslezského kraje. Po celý zápas jsme prohrávaly. Podařilo se mi vstřelit v tomto zápase 2 góly, z toho 1 vyrovnávací na 3:3, takže zápas dospěl až k samostatným nájezdům. Ten svůj jsem z důvodu obrovské nervozity neproměnila, ale další 2 spoluhráčky se nemýlily a také z důvodu skvělého výkonu našich gólmanek jsme vyhrály a postoupily do semifinále.

7) Který zápas (mimo finále) byl obtížný či jinak zajímavý?

Jak už jsem řekla velmi těžký zápas byl proti výběru Moravskoslezského kraje. Stejně těžký byl také semifinálový zápas proti výběru hl. města Prahy, s kterým jsme v základní skupině prohrály 4:0 a v semifinále jsme je po bojovném a kolektivním výkonu porazily 3:2. Tento zápas se hrál ve velmi bouřlivé atmosféře, kdy nám přišli fandit kluci z florbalového výběru Olomouckého kraje a i soupeřkám přišli fandit kluci z výběru hl. města Prahy. Musím ale říct, že těžké byly všechny zápasy, protože výběry všech krajů se snažily ze sebe dostat maximum.

přerovský dres
V ligových barvách Přerova; FOTO: Jan Gebauer

8) Vyšla Vám základní část, postoupili jste až do finále. Jaký to je pocit hrát o zlaté medaile?

Před začátkem ODM nám trenér řekl, že úspěchem by bylo umístit se kolem 5-6 místa, takže to, že jsme se probojovaly až do finále bylo pro celý náš tým neuvěřitelné a těžko popsatelné. Pro mě to bylo, vzhledem k našemu skvělému a bojovnému týmu, splnění tajného snu. To, že finálový zápas vysílala ČT a tudíž ho mohly sledovat naši rodinní příslušníci, kamarádi a spolužáci se nestává každý den, takže i tohle bylo super a před zahájením turnaje na ODM to nikoho z nás ani nenapadlo.

9) Zápas jste prohrály, v čem byl ten rozdíl, co byl rozhodující faktor – klíčový moment, že soupeř vyhrál?

Věděli jsme, že výběr Středočeského kraje je velmi těžký, vždyť až do finále neprohrály žádný zápas. Na nás byla znát velká nervozita, asi se projevila trošku i únava z náročného olympijského turnaje. Až tohle všechno z nás opadlo, tak se zápas blížil ke konci a my jsme neměli dostatek času na zvrat zápasu. Soupeřky na tom byly dobře technicky, my jsme byly úžasný kolektiv hráček s týmovým duchem a srdíčkem.

10) Jsou před tebou prázdniny. Jaký máš program, bude tam i místo pro florbal?

Začátkem července jsem se zúčastnila s týmem FBS Olomouc turnaje v Praze – Prague games 2019, kde jsme vybojovaly bronzové medaile. Začátkem srpna jedu na florbalové soustředění a potom s rodiči na dovolenou. Od začátku prázdnin děláme s mým tátou také kondiční tréninky, protože potřebuji nutně nabrat fyzičku, se kterou jsem na tom nebyla moc dobře a 4 x týdně chodíme pilovat florbalovou techniku a střelbu do tělocvičny.

Gabriela na ODM
Gabriela na Olympiádě dětí a mládeže; FOTO: Flickr Českého florbalu

About the Author: ivosin