Osobnost měsíce března – Michal Bartoň

zákrok proti FBC Ostrava
Michal Bartoň v bráně Gullivers Brno; FOTO: Jakub Kutěj

Nejkrásnější pocit, co můžete ve sportu zažít

O brankářích se říká, že jsou jiní, že mají svůj vlastní svět. Hájí svatyni týmu, umí si JI „postavit“ na správné lajny, předvádí zázračné zákroky, výkony z jiného světa, doslova čarují před našima očima, diváky i soupeře přivádí do extáze. Stojí na rozhraní mezi běžným světem hráčů a duchem týmu se všemi jeho představami a touhami po výsledku. Stejně jako šamani jsou gólmani privilegovanou bytostí, avšak jsou někdy špatně vnímáni jako obětníci.

Jak poznáme dobrého šamana? Typickým prvkem šamana je jeho rituální oděv a posvátná maska. Florbaloví šamani mají masku v podobě helmy, za níž čelí nejen nebezpečným ranám, ale odděluje je od okolního dění, nacházejí za mřížkou klid. Jejich obličeje zůstávají skryty a jen výjimečně je odloží v průběhu boje. Opravdu dobrého šamana rozpoznáme pro jeho klidnou přítomnost, jeho znalosti,a správné chování, ale především pro jeho pokoru a upřímnost.

Gólmanem, o němž se také mluví, je osobnost z týmu Gullivers Brno
Michal Bartoň, který je znám svou nesmírnou hbitostí a útočníci jej nemají rádi pro jeho zálibu ve velkých výjezdech z brány, čímž leckoho překvapí a nachytá.

trénink na Dubině
S Adamem Delongem při tréninku; FOTO: Lukáš Souček

Ahoj Michale,

začneme dnes trochu jinak. Neflorbalově. Myslíš, že jsou kolem nás věci, které se přirozeně nedají vysvětlit? Mám na mysli nějaké tajemno, duchovno, neobvyklou souhru náhod, nitky, které nás poposunují a záhadné jevy, které rozum nepobírá?

Myslím si, že nadpřirozeno existuje, ale hlavně věřím v to, že cokoliv člověk udělá, to se mu vrátí. Také si myslím, že se všechno neděje jen tak pro nic. Všechno se děje, tak jak má, a proto se stávají i náhody, o kterých by si člověk řekl, že jsou nemožné. Nikdo prostě nikdy neví, kde ho život zavede.

Dá se říci, že do brány tě zavedla nějaká vyšší moc, že nasměřovala Tvou mysl? Anebo jsi gólmanství zdědil?

Celkově ke sportu mě od malička vedl můj taťka, ale přímo do brány jsem chtěl jít sám. Vždy jsem chtěl předvádět neuvěřitelné zákroky, držet svůj tým a být tak trochu florbalový Dominik Hašek, který byl neuvěřitelný brankář.

Máš nějaký před zápasový rituál, který ti pomůže k větší koncentraci?

Před zápasem rád poslouchám hudbu a při tom si představuji situace, které by se mohly stát, abych se na ně aspoň trochu připravil a naladil se na florbal. Před zápasem také hodně dbám na pořádnou rozcvičku, abych se dostal do dobrého tempa.

Z pohledu hráčů, jsi poslední, kdo může zabránit gólu. Pokud „selžeš“ i ty, padne branka. Tíží Tě toto vědomí nebo si něco takového nepřipouštíš? Cítíš na sobě obrovský tlak? Nastanou situace, kdy se doslova „modlíš“?

Tlak v důležitých zápasech rozhodně cítím, ale řekl bych, že mě ten tlak hodně baví a vyburcuje k lepšímu výkonu. Vždy, když nastane situace, ve které jsem sám proti střelci a jsem poslední, kdo může zabránit gólu, tak si to velmi užívám, protože když tuto velkou šanci chytím a pomůžu tím týmu k vítězství v zápase, ve kterém rozhodují tyto drobnosti, tak je to ten nejkrásnější pocit, co můžete ve sportu zažít.

Rozhovory
Rozhovor s Tadeášem Mimou pro IBK Peaches; FOTO: Petra Slováčková

Gólman by si měl řídit obranu, rozestavení, bloky a podobně. Děláš to? Křičíš na spoluhráče a dáváš jim pokyny? Co děláš, když tě neposlouchají? Nepotřebuješ někdy zastavit čas a přestavit spoluhráče jako figurky na šachovnici? Udržíš v takových chvílích své emoce na uzdě?

Gólman by měl pomáhat s řízením obrany, takže určitě dávám pokyny, když něco není v pořádku. Bohužel, když mě neposlechnou, tak už není čas na nic jiného než doufat, že soupeř tuto situaci nevyužije. Tyto situace mě dokáží naštvat, ale člověk to musí hodit za hlavu a soustředit se jen na sebe, aby následně neudělal chybu. Všechno už se musí vyřešit v klidu po zápase, aby se to neopakovalo.

Pomůže Ti, když si to vyříkáte? Mávneš kouzelným proutkem?

Jak už jsem říkal v předchozí odpovědi, tak je určitě dobré si to po zápase vyříkat, abychom se z toho poučili a do dalších zápasů byli silnější.

Je chováním, stylem chytání, komunikací se spoluhráči některý z gólmanů/gólmanek vzorem? Nějaký tvůj Guru?

Ve sportu mám více vzorů, protože je hodně výborných sportovců. Ve florbale je pro mě velkým vzorem Lukáš Souček, protože je to velmi dobrý člověk, je velmi skromný a hodně se mi líbí jeho celkový postoj ke sportu a to, jak dře za každé situace. Mimoflorbalovým velkým vzorem je určitě Dominik Hašek. Vzorem největšího dříče je pro mě Emil Zátopek.

gólmanský výhoz
FOTO: Archív hráče

Být gólmanem na nejvyšší úrovni vyžaduje množství úsilí, které jsi musel dát do toho, aby jsi se dostal v kariéře až do tohoto okamžiku? Přece jen jsi už dlouho v oboru a Tvé jméno už něco znamená.

Určitě to není vůbec nic jednoduchého. Jsou v tom hodiny tvrdé práce. Obětuji tomu prakticky celý volný čas, ale to člověk musí, když chce být lepší než ostatní a daný sport tak miluje. Proto je velmi důležitá podpora rodiny, protože jinak to skoro není možné zvládnout. Ale i když už mám něco za sebou, tak mě ještě velká část dřiny čeká pro předpoklad chytat superligu.

Jak momentálně vidíš svoji nejbližší florbalovou budoucnost?

Určitě budu hodně makat, protože bych se chtěl stát součástí a následně tahounem superligového týmu. Také chci udělat vše pro to, abych se ukázal v mužské reprezentaci ČR.

Florbal se v posledních letech dynamicky rozvíjí. Myslíš si, že nastane doba, kdy bude profesionální?

Florbal je velmi oblíbený sport a jeho popularita se opravdu rychle zvyšuje, za což jsem velmi rád. Myslím si, že doba profesionality někdy nastane. Ale u florbalu jde vidět, že i když to není profesionální sport, tak to hráči dělají i přes to, že musí chodit do práce. Já ho hraji, protože ten sport miluji, pro přátelství se spoluhráči a abychom mohli zažít s týmem velká vítězství.

Existuje ve Tvé paměti nějaký zákrok či zápas, o kterém by se dalo říci, že byl zázračný?

Zákroků mám hodně, takže je velmi těžké nějaký vybrat, ale vzpomínám si na jeden zákrok v kvalifikaci KB ligy juniorů, kdy jsem proti Mladé Boleslavi 3 minuty před koncem za stavu 4:3 pro náš tým chytil ve šňůře střelu skoro do „prázdné branky“ a my následně vyhráli.

Otázka na konec, jaké máš číslo na dresu a jaký má pro tebe význam?

Moje číslo je 33 a vybral jsem ho, protože si mi líbilo (asi podle intuice).

V hale TJ Florbal Znojmo
Trénink Michala pod vedením Lukáše Součka

About the Author: ivosin