Je to hra, při které vznikají zajímavé situace.
O brankářích se říká, že jsou jiní, že mají svůj vlastní svět. Hájí svatyni týmu, umí si JI „postavit“ na správné lajny, předvádí zázračné zákroky, výkony z jiného světa, doslova čarují před našima očima, diváky i soupeře přivádí do extáze. Stojí na rozhraní mezi běžným světem hráčů a duchem týmu se všemi jeho představami a touhami po výsledku. Stejně jako šamani jsou gólmani privilegovanou bytostí, avšak jsou někdy špatně vnímáni jako obětníci.
Jak poznáme dobrého šamana? Typickým prvkem šamana je jeho rituální oděv a posvátná maska. Florbaloví šamani mají masku v podobě helmy, za níž čelí nejen nebezpečným ranám, ale odděluje je od okolního dění, nacházejí za mřížkou klid. Jejich obličeje zůstávají skryty a jen výjimečně je odloží v průběhu boje. Opravdu dobrého šamana rozpoznáme pro jeho klidnou přítomnost, jeho znalosti,a správné chování, ale především pro jeho pokoru a upřímnost.
Výraznou gólmanskou osobností Jižní Moravy je hráč Bulldogs Brno Jakub Flek, který se po zranění vrátil do sestavy juniorů a získává zkušenosti i v nejvyšší lize mužů.
Ahoj Jakube,
začneme dnes trochu jinak. Neflorbalově. Myslíš, že jsou kolem nás věci, které se přirozeně nedají vysvětlit? Mám na mysli nějaké tajemno, duchovnou, neobvyklou souhru náhod, nitky, které nás poposunují a záhadné jevy, které rozum nepobírá?
Určitě zde jsou věci nad kterými je dobré se zamyslet, ale osobně nejsem nijak zvlášť pověrčivý. Spíše spoléhám na zdravý selský rozum.
Dá se říci, že do brány tě zavedla nějaká vyšší moc, že nasměřovala Tvou mysl? Anebo jsi gólmanství zdědil/a?
Po pravdě jsem nikdy moc nechtěl být brankářem. V 6 letech jsem měl problém s patami a nemohl jsem běhat, ale trénovat jsem chtěl a tak jsem na každém tréninku chodil do brány a od té doby jsem tam už zůstal.
Máš nějaký před zápasový rituál, který ti pomůže k větší koncentraci?
Asi každý má nějaké své rituály a já nejsem výjimkou. Před zápasem chodím jako jeden z posledních z šatny. Když chytám zápas, tak vždy jsem u pokřiku v bráně, když nechytám, tak chodím za ní. A u každého výběhu chodím dozadu a říkám svoji perličku: Takticky dozadu, ať se nenaběhám.
Z pohledu hráčů, jsi poslední, kdo může zabránit gólu. Pokud „selžeš“ i ty, padne branka. Tíží Tě toto vědomí nebo si něco takového nepřipouštíš? Cítíš na sobě obrovský tlak? Nastanou situace, kdy se doslova „modlíš“?
Podle mě je na brankáře největší tlak ze všech. Pokouším se tento tlak nevnímat a vůbec si nepřipouštět, že bych tyto situace nezvládl, protože když na to člověk začne během zápasu myslet, tak znervózní a většinou to nekončí dobře. Během zápasu se snažím soustředit hlavně sám na sebe a 100% se koncentrovat. To mi velice pomáhá ustát tuto tíhu.
Gólman by si měl řídit obranu, rozestavení, bloky a podobně. Děláš to? Křičíš na spoluhráče a dáváš jim pokyny? Co děláš, když tě neposlouchají? Nepotřebuješ někdy zastavit čas a přestavit spoluhráče jako figurky na šachovnici? Udržíš v takových chvílích své emoce na uzdě?
Na hřišti se pokouším s hráči hodně komunikovat. Informovat je o hře, co se děje za nimi, případných dalších hrozbách, ale vždy se pokouším s nimi komunikovat klidně a nikdy jim nenadávat. Někdy by se hodilo zastavit čas a přeskládat obranu, ale je to hra a takto vznikají zajímavé situace.
Pomůže Ti, když si to vyříkáte? Mávneš kouzelným proutkem?
Určitě, komunikace je velice důležitá a vždy když máme po zápase nějaké nesrovnalosti, tak si je vyříkáme. Ale osobně nepreferuji variantu to řešit hned po obdržení branky. Už se stalo a musí se hrát stejně koncentrovaně.
Je chováním, stylem chytání, komunikací se spoluhráči některý z gómanů/gólmanek vzorem? Nějaký tvůj Guru?
Osobně nemám nějaký vzor. Líbí se mi hodně brankářů, ale od každého se snažím vzít to, co se mi líbí a to co mi vyhovuje, se pokouším vylepšovat.
Být gólmanem na nejvyšší úrovni vyžaduje množství úsilí, které jsi musel/a dát do toho, aby jsi se dostala v kariéře až do tohoto okamžiku? Přece jen jsi už dlouho v oboru a Tvé jméno už něco znamená.
Tomuto sportu jsem obětoval hodně. Nejvíce je to asi vidět na časové stránce. Ne vždy se dá jít s kamarády ven, jelikož je trénink. Nejet na dovolenou kvůli zápasům a podobně. Také jsem musel omezit jiné sporty, které mám rád. Ale nestěžuji si, dokud mě bude bavit chytání, bude dobrá parta v kabině a bude zdraví sloužit, tak bych chtěl hrál co nejdéle.
Jak momentálně vidíš svoji nejbližší florbalovou budoucnost?
Určitě bych rád dělal florbal na nejvyšší úrovni, ale nejsem ještě plně rozhodnut, kde se budu příští rok nacházet, takže na tuto otázku nemohu přesně odpovědět.
Florbal se v posledních letech dynamicky rozvíjí. Myslíš si, že nastane doba, kdy bude profesionální?
Myslím si, že tato doba určitě nastane, ale spíše si myslím, že není otázkou jestli nastane, ale kdy nastane.
Existuje ve Tvé paměti nějaký zákrok či zápas, o kterém by se dalo říci, že byl zázračný?
Ano, takových kladných vzpomínek mám hodně. Nejvíce mi utkvěly podařené zákroky na turnaji ve Švýcarsku z minulé sezóny. Už je to skoro rok, ale pamatuji si je přesně i se skvělým pocitem, co je doprovázel.
Otázka na konec, jaké máš číslo na dresu a jaký má pro tebe význam?
Tuto sezónu jsem měl číslo 35. Toto číslo už mám velice dlouho a nějak jsem si na něj zvykl, ale příští sezonu budu nejspíš číslo měnit kvůli hráčským dresům. Jestli budu měnit číslo, tak jsem si zvolil 45, kvůli svému dědečkovi, díky kterému mám ke sportu velmi kladný vztah.
Jakube, děkuji za rozhovor a do dalších utkání přeji hodně povedených zákroků a výhozů.