Osobnost měsíce března – Eliška Zetková

Eliška Zetková; FOTO: Marek Šíbra

Hrát s Třincem Extraligu žen

Kapitán je v kolektivním sportu brán jako představitel týmu, od něhož se očekává, že zastupuje celek při jednání s rozhodčími, působí jako prostředník mezi hráči a trenéry a především je v kabině natolik respektovanou osobností a autoritou, že svým příkladem vede a motivuje spoluhráče. Má hlavní slovo, nese tíhu zodpovědnosti za výsledky v období, kdy se daří i nedaří, nikdy se nevzdává a bojuje za výsledek, za tým, za klub, za fanoušky až do konce.
S blížícím se koncem ligové sezóny 2017/18 je zřejmé, že horkými favority na vítězství ve II. Lize juniorek a juniorů našeho regionu jsou děvčata z FBC Ossiko Třinec a kluci z FBC Vikings Kopřivnice. Eliška Zetková je velká bojovnice, ačkoliv malá vzrůstem, prostě jde ten míček „sežrat“. Je přirozeným vůdcem, který vždy pomůže jak na hřišti tak mimo něj. Kapitánka třineckých dívek je pracovitá a na nic se nevykašle, milá a vždy s úsměvem na tváři. Člověk, který nezkazí žádnou srandu.

Ahoj Eliško,
v době kdy vzniká tento článek, jste na prvním místě 2. ligy juniorek skupiny 6 a 7 s náskokem tří bodů na Florbal Vsetín. Do konce soutěže Vám zbývají 4 utkání, mimo jiné i se Vsetínem a Olomoucí. Jak velkou vidíš šanci na postup do republikové finále? V čem je síla vašeho týmu?

Ahoj, jelikož je toto má druhá sezona v lize juniorek, tak ji hodně porovnávám se sezónou minulou. Musím říct, že letos je naše liga opravdu hodně vyrovnaná. Týmy jsou silnější. Zápasy rozhodují opravdu jen maličkosti. Myslím, že šance na postup je velká. Máme hodně kvalitní tým. V zápasech o postup necháme všechno, a pak už se jen uvidí, jak to vše dopadne.
Mezi naše největší kvality bych zařadila tři věci. První je týmovost. Myslím, že v týmu máme dobrý kolektiv. Navzájem se podporujeme. Druhou kvalitou je, že náš tým je vyvážený. Máme zde dobré obránce, střelce, hráče, kteří udělají černou práci, nahrávače. A další věcí, kterou si myslím, že máme, jsou dobří trenéři. Umí nás seřvat, když je třeba anebo naopak povzbudit. Mají vždy kvalitně a dobře připravené tréninky.

Z posledních šesti utkáních jste 4 x dominovaly a dvakrát hrály vyrovnanější zápasy. Prověřily Vás dostatečně? Víte, kde je potřeba do play-off přidat? Jaká panuje v týmu nálada?
Tyto zápasy nás dostatečně prověřily. Myslím si ale, že nejvíce nám daly poslední dva zápasy před play off. Tyto zápasy byly opravdu těžké, hrály jsme s Olomoucí a s Buldogs Brno. Ukázaly nám, že je potřeba se celý zápas koncentrovat a nevypustit jediný souboj, a to si myslím, že v play off hodně využijeme.
Podle mě v týmu panuje super nálada. Všechny máme stejný cíl, a to dostat se do republikového finále a zvednout nad hlavu titul.
Dle mého názoru mezi naše největší slabiny patří malé procento využitých gólových šancí, do kterých se v zápasu dostaneme. Na tomto musíme ještě hodně zapracovat.

Jsi nositelkou kapitánské pásky. Jsi to ty, kdo se snaží poradit, uklidnit, vyhecovat, zařvat, burcovat, být objektivní a řešit situace s nadhledem anebo je kapitánství čestná role, odměna za píli?
V mém případě kapitánství není odměnou za píli. Holky si mě samy zvolily. Během každého zápasu se snažím být oporou pro tým. Nechat na hřišti všechno, být příkladem pro holky. Snažím se být citlivá, protože každý zápas je určitým způsobem jiný. Když vidím, že tým potřebuje povzbudit, tak se to snažím udělat. Když zase naopak vidím, že holky potřebují uklidnit nebo seřvat, tak se nebojím tohle udělat (zatím ale k takové situaci na zápase nedošlo, za což jsem ráda). Své kapitánství se nesnažím stavět na nějaké autoritě anebo povyšováním se nad holky. Spíše se snažím být s holkami dobrá kamarádka a povzbuzovat je.

Odpovědnost za tým nesou všichni, kteří jsou jeho součástí, ale jako kapitán přece jen zodpovídáš více za projev týmu. Musíš si být jista sama sebou, mít sebedůvěru. Jak se soustředíš před důležitým zápasem? Jak motivuješ spoluhráčky?
Od doby kdy jsem začala hrát florbal mám před každým zápasem stejný rituál. Vždy se před každým zápase pomodlím k Bohu. Dodává mi to sílu a jsem v zápase více sebejistá. S týmem nemáme nějaký rituál, který dodržujeme pokaždé. Vždy se dobře rozcvičíme, poté jdeme do šatny, tam nám trenéři řeknou, jak budeme hrát. Potom jdeme k brance, kde se nahecujeme a zařveme svůj pokřik.

Kapitánka Eliška Zetková; FOTO: kolektiv autorek (web FBC Ossiko Třinec)

Existuje nějaká florbalová situace, moment, zápas, ve kterém se projevilo tvé kapitánství?
Takový moment asi nemám. Jak už jsem výše zmínila, snažím se do každého zápasu dát úplně všechno a táhnout svůj tým.

Co považuješ za hlavní přednost kapitánské funkce?
Největší předností kapitána je to, že ví o všem, co se v týmu děje. Může tak ovlivňovat hodně věcí týkajících se týmu.

Jaká je tvá nejlepší vlastnost právě pro to být kapitánem?
Mojí nejlepší schopností pro to být kapitánem je asi schopnost komunikace. Myslím, že dokážu dobře komunikovat s holkami i s rozhodčími.

Jak dlouho jsi v roli nositelky kapitánské pásky? Řekni nám kdy, kde, jak a s kým jsi začala s florbalem?
Kapitánskou pásku mám teď prvním rokem, takže toto je moje premiéra. K florbalu jsem se dostala na své základní škole. Učitel tělocviku skládal tým pro turnaj, tak jsem se přihlásila. Ale závodně za Třinec jsem začala hrát až v druhém ročníku na střední škole.

Pohár žen na ČPP Aréně; FOTO: Ladislav Káňa FBC Ostrava.cz

Bereš florbal jako odreagování od učení, nebo se přistihneš, že o něm přemýšlíš i ve škole?
Florbal beru jako odreagování se od školy a všech problémů, ale často se ve škole přistihnu, že přemýšlím nad tréninkem a zápasem. Florbalu věnuji svůj veškerý volný čas. Sice tréninky jsou jen 2x v týdnu, ale zápasy máme skoro každý víkend. Největším problémem pro mě je skloubit školu a florbal. Jsem studentkou na SZŠ Karviná a čeká mě maturita, takže to opravdu není jednoduché zvládat školu plus sport.

Co pro Tebe doposud bylo v třineckém dresu nejsilnějším zážitkem? Co by jsi brala jako splnění florbalového snu? Jaké jsou tvé florbalové cíle?
Mým nejsilnějším zážitkem bylo čtvrtfinále v lize juniorek proti Benešovu. Byl to pro mě neskutečný emocionální zápas, kdy jsem byla zraněná, ale i přesto jsem se rozhodla hrát a pomoct týmu. Nakonec tento zápas dopadl tak, že jsme postoupili do semifinále, plus jsem si mohla odnést cenu pro nejlepšího hráče utkání.
Můj největší florbalový sen a cíl je hrát s Třincem Extraligu žen. Toto by byl můj splněný sen.

Děkuji, že sis našla čas a mohli jsme tak čtenářům přinést zajímavé pohledy kapitána týmu.

Juniorky FBC Ossiko Třinec (Eliška je v horní řadě čtvrtá zleva); FOTO: web FBC Ossiko Třinec

About the Author: ivosin