Ohlédnutí za regionálními výběry dorostenců 2018

Regionální výběry dorostenců – Východ; brankář JM Jakub Flek; FOTO: Jakub Kutěj

Celkem šest týmů přijelo na víkendový turnaj regionálních výběrů „Východ“, který se na ostravské Sareze vyvedl na výbornou! Rádi bychom Vám dodatečně zprostředkovali průběh některých utkání, a proto jsem požádal kolegy Ondřeje Chovance (sobota) a Petra Blakalu (neděle), aby popisem zápasů a dění v hale přiblížili tuto významnou akci v našem regionu.

Sobota 13. 1. 2018

Kraj Zlínský x Kraj Vysočina (0:7)

Od začátku zápasu se hraje nahoru a dolů. Po pár minutách se z nenápadné akce prosazuje hráč zlínského kraje – Jančík. Tempo hry je pořád zmatené na obou stranách. Ke konci třetiny Haša po pěkné individuální akci pouze nad. Za minutu na to došlo po dvou zbytečných faulech k vyloučení na obou stranách. Hru 4 na 4 ovládal zlínský kraj, kdy zasypával Vysočinu sérii střel.
Od samého startu druhé třetiny jsme svědky zcela jiného florbalu. Zlínský kraj nás teď přesvědčil, že on je tady favoritem. Zlín zamkl Vysočinu na jejich polovině a k ničemu je nepouštěl. Zatím jsme nebyli svědky žádné branky, mohli jsme slyšet pouze zvuk břevna, které nastřelil Haša. Hra teď přibývá na tempu. A přece jen tlak Zlína přinesl své ovoce, kdy se po nádherné akci celé pětky prosadil Žáček. Zlín teď šlape na plné obrátky. Petr Kopček teď natáhl ke střele z půlky a vymetl všechny pavučiny z brány Křesťana. A aby toho nebylo málo, tak se asi po 4. dorážce prosazuje opět Jančík.
Ze startu třetí třetiny po povedené střele se prosazuje opět Jančík a kompletuje hattrick. Vysočina v samém závěru utkání nastřelila tyčku. V dnešním zápase již po druhé vypadl poklop z parket a hra je opět přerušena. Tímto dnešní zápas končí.

Zlínský kraj x Kraj Vysočina; FOTO: Jakub Kutěj

Kraj Pardubický x Kraj Olomoucký (7:3)

Druhý zápas turnaje začal úplně v jiném duchu. Pardubice hned ze startu bombardují Derichovu svatyni smrští střel. Nádherná úvodní branka padla po střele Lukáše Kučery, kdy ho hezkou nahrávkou našel Adam Šmíd. Nyní jsme byli svědky krásné individuální akce Filipa Hellera z olomouckého kraje. Po krosu se prosazuje Prchla pěknou přízemní střelou. Ke konci první třetiny jsme svědky vyloučení, a to na straně olomouckého kraje. Po asi 20 sekundách přesilové hry se opět prosazuje duo Šmíd-Kučera a druhý jmenovaný dává pardubickému kraji opět vedení.
V druhé třetině pardubický kraj pět zvyšuje svoje tempo. Při rozehrávce Pardubice ztrácí míček a z brejku se prosazuje Zmrzlík. Asi pět minut v kuse Pardubice tlačí Olomouc. Teď jsme mohli vidět dělovku Šmída, ale pouze do tyčky. Teď Hellerovu střelu chytil Haleš krásným zákrokem a následným pasem vybídl ke střele Kučeru, který se opět nemýlil.
Třetí třetina probíhala ve vysokém tempu. Byli jsme svědky pár krásných opět z holí dua Šmíd-Kučera, a naopak. Olomouckému kraji se ještě podařilo snížit, ale ke změně výsledku nedošlo.

Olomoucký kraj x Kraj Pardubický; FOTO: Jakub Kutěj

Kraj Moravskoslezský x Kraj Vysočina ( 3:0)

Utkání začalo v režii domácích, kteří se hned prezentovali rychlým golem Habrnála. MSK zatím nepouští Vysočinu k míčku a kombinuje na vlastní polovině. Zatím jsme nebyli svědky žádné další branky, i když si MSK vypracoval pár povedených šancí.
Druhá třetina nám opět začala v roli domácích, kteří na Vysočinu vletěli jako uragán aktivně a plní života. V páté minutě se zpoza brány obtočil Sidunov a domácí vedli 2:0. MSK nepouštěl Vysočinu k vůbec ničemu, i když to podle úspěšnosti střelby moc nevypadalo.
Třetí třetina už probíhala v poklidnějším tempu. Mikulokův projektil pouze do helmy Křesťana. Hurta pouze nad. Domácí předvedli úctyhodný výkon, až na proměňování šancí, kdy vstřelili pouze 3 branky.

Autor (So): Ondřej Chovanec

Moravskoslezský kraj x Kraj Vysočina; FOTO: Jakub Kutěj

Neděle 14. 1. 2018

Jednotlivé tábory absolvovaly zápasy ve svých základních skupinách a po vydatném spánku se aktéři mohli připravovat na samotný vrchol této akce – play-off.

Mírné překvapení se zrodilo na straně Olomouckého kraje, který se prokousal do boje o bronzové medaile i přes to, že skupinu opouštěl ze třetího místa. V bitvě o bronzovou pozici narazili Olomoučané opět na jižany, s nimiž padli ve skupině 3:5. Jihomoravskému kraji utekl postup do vytouženého finálového střetnutí v samostatných nájezdech. Olomouc se musela vypořádat s psychickými silami hlavně po porážce 1:6 od pozdějších vítězů a okamžitě se začít koncentrovat na tento důležitý duel.

Olomoucký kraj se zprvu svých soků držel a nechtěl se dopustit v obranném pásmu žádné chyby. Ačkoliv svěřenci Lukáše Rubína prohrávali, zbraně rozhodně nesložili a bojovali dál. Jihomoravský kraj byl ale poněkud aktivnější a měl více ze hry, čemuž odpovídalo skóre svítící na časomíře. Přesné přihrávky a pohledné akce vystřídala řada vyloučení, která ale nepřinesla žádnou změnu na předváděné hře. Jihomoravané si svůj náskok pohlídali a po vítězství 5:2 jim visí na krku bronzové medaile.

Hráči Olomouckého kraje; FOTO: Jakub Kutěj

O pár minut později se na hrací plochu dostaly dva nejlepší týmy tohoto turnaje. Proti sobě se postavil výběr Moravskoslezského a Pardubického kraje. Na střídačkách stáli zkušení Ivo JochmanLadislavem Štanclem, kteří udělovali svým mladíkům ty hlavní taktické pokyny. Finálová bitva se neobešla bez emocí a ostrých soubojů, které doprovázela přesnost a rychlost hry. Kluci z východu České republiky dokázali trestat soupeřovy chyby a postupně si budovali náskok, o nějž se v závěrečném tažení svých protivníků nenechali připravit. Florbalisté hrající v kraji moravskoslezském zodpovědně bránili a své místo v all-stars týmu turnaje si za své zákroky zasloužil také brankář Petr Maláč. Po základní hrací době se mohli radovat talenti domácího výběru, jimž patří skvělé první místo.

Autor (Ne): Petr Blakala