Nová testová baterie

Každoročně koncem sezóny probíhá celorepublikové fyzické testování hráčů a hráček ve věku staršího žactva a dorostu. Jednak se zjistí, jak na tom dané kategorie jsou a jednak lze naplánovat rozvoj a metodiku do další sezóny. Testovací sada letos není jen o kondičních schopnostech, ale byla rozšířena i o florbalové dovednosti. Pro MS kraj bylo testování stanoveno na 21.5.2017 v hale na Dubině.

Nominovaní hráči se postupně podle kategorií – starší žačky, dorostenky, starší žáci a dorostenci se setkali v hale, kde pod vedením trenérů regionálních výběrů, absolvovali jednotlivé testy.

První blok testů byl zaměřen na fyzickou kondici. Začalo se „Rychlostí“ – měřením sprintu na 20 m. Slouží k testování rychlostních schopností. Měří se čas, za který hráč proběhne dráhu. Hráč se postaví na start a z klidu bez opory nohou na znamení vystartuje a proběhne daný úsek. Měření probíhá elektronicky se startovacím čidlem a cílovou fotobuňkou.

Druhou disciplínou je Illinois Agility Test, který slouží k ověření hráčské „Obratnosti“ = agility (startovní rychlost, akcelerace, decelerace, změna směru, koordinace). Měří se výsledný čas, za který florbalista proběhne dráhu. Pro neznalé se jedná o dráhu vytčenou z kuželů, kde se střídají krátké sprinty se změnou směru a slalom. Podrobněji zde.

Třetí na řadě bylo prověření „Síly“ – ke kterému slouží skok z místa snožmo. Hráč se postaví na odrazovou čáru a snaží se jedním skokem snožmo doskočit co nejdále.

Druhý blok testů je zaměřen na florbalové dovednosti. Klidnou fází je florbalová zručnost v driblingu. Jedná se o opisování osmičky okolo dvou kuželů po stanovený čas. Výsledkem je počet celých opsaných osmiček.

Opětovně přichází na řadu Illinois Agility Test tentokrát s holí a míčkem. Hráč má dva pokusy. Je zřejmé, že první pokusy jsou více naplno, i když hrozí ztráta míčku z čepele hole. Kdežto druhé pokusy jsou více na jistotu.

Test číslo tři je zjištění, jak hráč dovede přihrávat na přesnost do vymezeného místa z běhu a navíc se mu zaznamenává i čas, za který je schopen uskutečnit všechny přihrávky. U tohoto testu vybíhá hráč z poloviny hřiště, na které má připravených 10 míčků. V protilehlém rohu hřiště jsou rozmístěny 3 dvojice kuželů v jedné linii. Jedna barva kuželů ve vzdálenosti 50 cm od sebe je za pět bodů, druhá barva kuželů je 150 cm od sebe za tři body a poslední barva je 250 cm od sebe za jeden bod. Nula bodů je pokud se hráč úplně trefí úplně mimo.

Florbalovým testem č. 4 je střelba v pohybu. Testovaný hráč má za úkol vést míček po trase vyznačené z kuželů a následně z předem určeného místa vystřelit na bránu, ve které je látkový gólman s otvory. Hodnotí se vedení a přesnost zásahu – velikost cílového kruhu. Test je prováděn v časovém limitu, tudíž je hráč pod časovým tlakem, k dispozici má hráč 5 míčků.

Posledním testem florbalové části je „Střela na přesnost“. V jednoduchosti je síla. Testovaný hráč startuje z poloviny a ze vzdálenosti 10 m pálí na látkového gólmana. Po střelbě běží zpět pro další míč a opakuje střelbu. Celkem má 5 pokusů. Započítávají se míčky, které proletí otvory a z jejich součtu vychází informace o tom, na jak vysoké úrovni se nachází hráč v přesnosti střelby na určený terč.

Tímto posledním testem se uzavřela kompletně testová baterie. Výsledky všech testů byly zapsány a odeslány do kanceláře ČFBU. Můžeme se jen těšit, až zpět přijdou výsledky a budou se tak moci porovnat výsledky MS kraje s ostatními kraji ČR, potažmo i mimo ČR.

About the Author: ivosin