Moravský pohled na PFC – část II. – Severní úhel

Počátek nového kalendářního roku je pro florbalisty neodmyslitelně spojen se dvěma turnaji. Tím prvním a již legendou je známý mezinárodní turnaj Gothia Cup ve švédském Göteborgu. Druhým je pražský Prague Floorball Cup, i když teprve třetí ročník, přesto si již získal velkou oblibu u našich klubů. Je to skvělé období, jak po delší vánoční přestávce uspokojit florbalu chtivé mladé svěřence a zároveň poměřit florbalové schopnosti a dovednosti s ostatními celky mimo svůj region. Zajímalo nás, jak se dařilo týmům z Moravy a Slezska, a proto jsme obeslali všechny zúčastněné celky. Z odpovědí, které nám přišly, postupně sestavujeme články. První díl se věnuje mladému turnaji PFC a týmům ze Severní Moravy – 1.SC Vítkovice, FBC Ostrava, FBK Škorpioni Ostrava a Sharks Suchdol n/O – za jejich odpovědi a foto přílohy děkujeme.

Vítěz kategorie B08 1.SC Vítkovice; FOTO: Roman Slíva

Martin Bura: samostatnost, ukázněnost a týmovost kluků je pro mě největším dojmem z turnaje

Co tě vedlo přihlásit se na PFC 2019 ?

Rozhodnutí padlo již v loňském roce při jeho návštěvě. Hlavně mě nadchlo rozlosování na halách. Minimální přejezdy, ubytování a stravování v blízkosti haly. To byly hlavní důvody. Nemohu opomenout účast klubů s kterýma se běžně přes rok nepotkáváme.

V čem se lišilo PFC od jiných velkých turnajů ?

Jednoznačně lednovým termínem. 🙂 Účastníci turnaje v zimních bundách a s kulichy. To není něco, na co jsme u těchto akcí zvyklí. Až když jste na hale, je zase vše to pravé florbalové .

A v neposlední řadě atmosféra.

Pokud to nezažijete na vlastní kůži, dost těžko se to popisuje. Je jiná !!!

Jaká byla herní kvalita soupeřů?

Velká.

Řekl bych, že k vidění byly velice zajímavé a kvalitní zápasy již v základních skupinách. Oproti loňskému roku byla kvalita týmů zase o něco vyšší.

Jediný turnaj v Česku, kde je čepice součástí vybavení; FOTO: Roman Slíva

Který tým na tebe udělal největší dojem ?

Každý soupeř, se kterým jsme se během turnaje potkali na mě udělal dobrý dojem. Každý zápas měl náboj a svou kvalitu. Nejvýš bych však hodnotil Black Angels, Spartu a Přerov. Milým překvapením pro mě byl tým FBS Olomouc. Hodně vyvážený tým, který dle mého názoru udělal největší pokrok.

Jak jsi byl spokojený s týmem, který si vedl.

Hodně !!!

Musím však říct, že tým ve skutečnosti vedl Dominik Folwarczný, který na konečném výsledku měl největší podíl. Tím není myšlena jen samotná medaile, ale to jak tým po celou dobu turnaje fungoval. Miki a já jsme mu pouze kryli záda. 🙂

Kluci byli poprvé na takovém velkém turnaji čtyři dny sami bez rodičů. To jak byli samostatní, ukáznění, týmoví a cílevědomí i mimo hřiště, Dominikovo vystupování při premiéře na střídačce. To vše kolem a kolem na mě zanechalo největší dojem z celého turnaje!!!

Takže vše bez chybičky!!!

No, drobnost by se tady našla. Je to věc, která mě trápila již před turnajem a dost těžko se s ní smiřuji doteď.

Jsou to věkové vyjímky!!!

Podle mě je to posvěcený podvod na danou věkovou kategorii. Starší hráči v kategorii často vytvářejí nevyváženost, navíc to zvýhodňuje pouze velké týmy. Nenapadá mě jediné pozitivum, které by to mělo přinášet.

Vítkovické týmy starších žáků a žaček; FOTO: Facebook Florbal Vítkovice

Jak se vedlo ostatním týmům Vítkovic?

Výsledkově to byla opravdu úspěšná výprava, která se do Prahy vypravila. Zlaté medaile stejně jako naše kategorie B08 si odvezli i mladší žáci B06 a starší žáci B04. Holky v kategorii G04 brali bronzové medaile. Naší nejmladší v kategorii B09 mini získali spoustu zkušeností z velkého turnaje a dovezli si účastnické medaile. Takže se všichni vrátili s medaili na krku.

Martin Bura: „Rád bych ještě poděkoval Martinovi Formanovi a celému pořadatelskému týmu PFC za pozvání a personálu be Gourmet (Braník ), který se o nás vzorně a vstřícně staral.“

Mladší žáci FBC Ostrava; FOTO: Facebook FBC Ostrava

FBC Ostrava: gratulace ke krásným stříbrným medailím kluci

Mladší žáci vyrazili na Prague Floorball Cup 2019, ve kterém úspěšně postoupili do semifinále, kde narazí na tým florbal Jesenice!

Díky výsledkům 11:2 proti FBC Říčany, 14:0 s Florbal Chomutov a 6:2 s Bulldogs Brno postoupili mladší žáci z prvního místa a postoupili tak rovnou do osmifinále, ve kterém narazili na Židenice, které zdolali 1:10. Následně ve čtvrtfinále úspěšně prošli přes Florbal Ústí výsledkem 2:4!

Mladší žáci v Praze skončili nakonec se stříbrnou medailí. Ve finále podlehli Vítkovicím 13:4. Nejproduktivnější z našeho týmu byl Mára ZABRAL, který nasbíral úctyhodných 17 bodů (7+10)! Zároveň největší kanonýři byli Vojta MURÍN a Lukáš JEŽ, oba nastříleli solidních 11 gólů!

Marie Slončíková: Jako fanoušek a rodič v jedné osobě,jsem byla na tomto turnaji již potřetí. Myslím, že účast hráčů na turnaji je pro kluky velkým přínosem. Mohou poměřit své síly s týmy, se kterými se běžně v naší soutěži nepotkají. Zároveň je to pro ně určitá odměna za snahu a píli, kterou odvádí během celého roku na trénincích. Proto se na něj vždy velmi těší. Tým našich hráčů (kategorie 06) jelo podpořit hned několik rodičů a společně jsme se snažili fandit co nejlépe, vybaveni fandítky a řehtačkami. A já věřím, že se nám povedlo vytvořit skvělou atmosféru. Kluci hráli výborně. Je vidět, že jsou perfektně sehraní a na hřišti nechali vše. I přesto, že některé zápasy byly těžší, dokázali soupeře nakonec prorazit. Krásné druhé místo a stříbrné medaile si opravdu zasloužili! Ještě jednou gratuluji celému týmu i trenérovi za výkony a krásné florbalové okamžiky které nám fanouškům a rodičům připravili.

Mates Vrátný: Turnaj v Praze byl skvělý zážitek. Už ve skupině si myslím že jsi to každý užil. V play-off už zápasy nebyly tak jednoduché, ale díky skvělým výkonům brankářů a skvělého týmu jsme se dostali do finále. Bohužel díky častým chybám a taky tím, že nám nepřálo štěstí jsme ve finále podlehli. Nakonec si myslím, že jsme předvedli výborný výkon a to do jednoho.

Tým FBK Škorpioni

Škorpioni na Bráníku; FOTO: Archív FBK Škorpioni

FBK Škorpioni Ostrava: Zdá se, že těsná prohra je už taková naše tradice.

Vladimír Pánek:Škorpioni se opět účastnili námi velmi oblíbeného turnaje Prague Open Game a to v kategorii 2006. Je pravdou, že náš věkový rozptyl byl značný a jeli jsme si oproti loňskému roku (kdy naše ambice byly veliké) ,, zahrát“, ale to nám nevadilo. Loni naše herní síla byla značná a pomýšleli jsme vysoko a nedopadlo to. Letos jsme turnaj pojali jinak. Jeli jsme tam jako  tým a to nejenom ve hře, ale i mimo hřiště. Náš herní projev nebyl špatný a až na jednoho soupeře, který nás ,,přejel“ (skončili třetí), jsme na tom nebyli tak špatně. Dokonce se nám povedlo jednou remizovat, přesněji řečeno našemu soupeři se povedlo zremizovat s námi. Ostatní zápasy jsme prohráli těsně. Zdá se, že už je to taková naše tradice.“

Jelikož je tento turnaj čím dál tím víc oblíben, tak mám takovou malou výtku k pořadateli a to i přes obrovské prostory, které nabízí sportovní areál Bráník, tak jsme tam byli jako sardinky. Nebylo si kde sednout, nebylo si kde odpočinout. Na jídlo jsme taky museli mimo areál, jelikož ten komu se povedlo urvat místo u stolu, tak se ho držel zuby nehty a proseděl tam klidně i celý den. Za mě, kdyby pořadatel obětoval jednu z hracích ploch jako šatnu, tak by nemuselo docházet k sice k drobným, ale zato častým vzájemným ,,Kyselým ksichtům“.

Až vyrosteme a my vyrosteme, tak se rádi zúčastníme i Prague Floorball Cupu 2020. Pevně doufám, že budu moci i psát o naších slavných vítězstvích na tomto turnaji.

Vladimír Pánek: „Mít dobrý pocit z turnaje je fajn, ale pocit vítězství to je jiný kafe.“

Sharks Suchdol nad Odrou: porážkou se člověk nejlíp učí

Marek Mitaš: My jsme se PFC zúčastnili vlastně náhodou. Přihlášku jsme odesílali poslední možný den i se startovným. Jelikož jsme opravdu malý klub, tak to pro nás byla výzva. Do hlavního města jsme vypravili hlavně pro zkušenosti. Potvrdilo se pravidlo „porážkou se člověk nejlíp učí“. Sice jsme nic nevyhráli, ale to díky velmi mladému týmu a nezkušenosti z takových zápasů.

Organizačně si myslíme, že je to na dobré cestě, ale Hummel v Brně je pořád o krok dál. Skvělý zimní turnaj pro rozehrání po Vánocích.

Sharks Suchdol n/O po utkání se švédským týmem TIERP IBK B04; FOTO: Facebook Sharks

About the Author: ivosin