Moravský pohled na PFC – část I. – Jižní úhel

Počátek nového kalendářního roku je pro florbalisty neodmyslitelně spojen se dvěma turnaji. Tím prvním a již legendou je známý mezinárodní turnaj Gothia Cup ve švédském Göteborgu. Druhým je pražský Prague Floorball Cup, i když teprve třetí ročník, přesto si již získal velkou oblibu u našich klubů. Je to skvělé období, jak po delší vánoční přestávce uspokojit florbalu chtivé mladé svěřence a zároveň poměřit florbalové schopnosti a dovednosti s ostatními celky mimo svůj region. Zajímalo nás, jak se dařilo týmům z Moravy a Slezska, a proto jsme obeslali všechny zúčastněné celky. Z odpovědí, které nám přišly, postupně sestavujeme články. První díl se věnuje mladému turnaji PFC a týmům z Jižní Moravy – Florbal Židenice, FBK Atlas Blansko a Sokol Brno I EMKOCase Gullivers, za jejich odpovědi a foto přílohy děkujeme.

Elévky z Židenic vyhrály pohár; FOTO: Facebook Florbal Židenice

Židenické elévky si z Prahy přivezly pohár

Elévky: Lenka Vojáčková, Alexandra Vítková, Isabela Petrskovská, Nikola Stejskalová, Sandra Šmerdová, Adéla Žampachová, Kristýna Gálová, Anna Sládková, Lea Raidová – G, Trenéři: Monika Chromá, Petr Raida

Celkem se zúčastnilo devět hráček ročníky 2008-2010 a dva trenéři. Náš boj začal v sobotu brzy ráno, kdy nás čekali tři silní soupeři. Holky nezaváhaly a všechny své zápasy vyhrály i při zrušení účasti jednoho z týmů, který byl nahrazen družstvem mladších kluků z Bohemians. I přes velkou únavu hráčky další den vstaly pravou nohou a bez váhání si zajistily první místo v tabulce a postup do finále. V něm jsme se utkali s Mladou Boleslaví a šlo o velmi vyrovnané a do poslední minuty napínavé utkání. Po základní hrací době byl stav nerozhodný a musely jej rozhodnout samostatné nájezdy. Díky dobrému výkonu gólmanky a šikovnosti hráček jsme mohli oslavovat první místo. Nejen že jsme si dovezli pohár a medaile, ale také nezapomenutelný zážitek a spoustu nových zkušeností.

Lenka Vojáčková se stala nejlepší hráčkou ve své kategorii a pátou nejlepší hráčkou v kanadském bodování z celého turnaje (12 gólů a 11 asistencí).

Mladší žáci Židenic potřetí v Praze

Mladší žáci vyrazili do Prahy již potřetí, již od začátku jsme ale věděli, že se nebude jednat o stejný turnaj jako v předchozích letech a obhajoba bronzu bude velmi náročná (v roce 2018 8 týmů, v roce 2019 40 týmů v kategorii 06). V tabulce se nám vedlo dobře, ukončili jsme ji na prvním místě s celkovým skóre 41:5. Jak to tak u nás ale bývá, pavouk play-off nám moc nepřál a jako jeden z mála týmů jsme šli na 1. z tabulky 09. Tento tým do nás vletěl takovým způsobem, že jsme se z toho nedokázali vzpamatovat a opustili tak turnaj v nejbližším možném zápasu, tedy v osmifinále. Turnaj jsme si s mladšími žáky užili. Jak víme, tak vyhrát skupinu neznamená, že hned v prvním kole budeme mít lehčího soupeře. Kluky ale chválíme! Kdo ví, třeba se o zlepšení pokusíme příští rok znovu.

Trenéři: Monika Körmendyová a Jana Kováříčková

Starší žáci Židenic v hale Jedenáctka; FOTO: Facebook Florbal Židenice

Žideničtí starší žáci na vlastní oči viděli, jak se dá hrát

Trenéři: Vítězslav Křivánek a Jiří Starý

Hlavním cílem na tomto turnaji bylo zahrát si s jinými soupeři než v lize a užít si tři dny plné sportu a florbalu. V základní skupině jsme první zápas s Kladnem vyhráli, v druhém jsme narazili na pozdějšího vítěze, družstvo Vítkovic, a tento souboj jsme naopak jasně prohráli. Přesto tento zápas byl pro nás z celého turnaje asi nejpřínosnější a všichni kluci na vlastní oči viděli, jak se dá hrát a že je hodně prostoru kam se posouvat. V posledním utkání základní skupiny jsme hráli o druhé místo a bohužel jsme po boji prohráli 2:4 a postoupili jsme se tedy pouze do play-off B.

Hned v prvním kole vyřazovacích zápasů jsme nastoupili proti nám velmi dobře známým Bulldogs Brno. Soupeř přijel do Prahy s horší sestavou, než hrává v lize, a jednalo se od začátku do konce o vyrovnaný zápas. Trestné střílení, které jsme měli během zápasu k dispozici, jsme bohužel nevyužili a rozhodl nakonec pouze jediný gól soupeře, na který jsme ani v závěrečné power-play nedokázali odpovědět. Přes značné zklamání z rychlého vypadnutí si kluci odvážejí z turnaje plno skvělých zážitků, zkušeností a zápalu do dalšího tréninku a za rok se určitě opět vrátíme.


Starší žáci FKB Atlas Blansko; FOTO: Facebook Atlas Blansko

Starší žáci FBK Atlas Blansko splnili svůj cíl

FBK Atlas Blansko kategorie starší žáci se  na začátku ledna zúčastnili turnaje Prague Floorbal Cup. Tenhle turnaj byl velice kvalitně obsazen a naši kluci poměřili síly jak s kluby, o kterých je velmi slyšet, ale taky i s kluby z jiných zemí. Kluci při příjezdu čekal velmi vyrovnaný soupeř a to sice FBS Olomouc. S tímto týmem proběhlo krásné utkání. Bohužel, kluci zaspali ke konci a nechali soupeře dorovnat, proto odcházeli z prvního zápasu s 1 bodem. Další zápas narazili kluci na prvního zahraničního soupeře a to na Trenčín. Pocítili sílu kvalitního klubu a odešli jako poražení, ale s mnoha cennými zkušenostmi. Večer kluky čekal tým Black Angels 05. Tento tým BA je věkově na stejném průměru jako naši hráči, a proto se strhla neuvěřitelná bitva, ve kterém hnala Black Angels neskutečná podpora rodičů. Nakonec, ale malé florbalové město Blansko, odcházelo z tohoto zápasu jako vítěz.

Další turnajový den čekal kluky jen jeden zápas s Bratislavou. Zápas to byl vskutku napínavý a výsledek 3:0 pro nás vypovídá o kvalitním zápasu, ve kterém bych rád vypíchnul našeho brankáře Jana Opletala, který nenechal projít ani jednu střelu za své záda. Tímto vítězstvím se kluci dostali do Play-off A. Což byl cíl, který jsme chtěli splnit. Po zápase kluci využili hojné akce spojené s turnajem a nemohli si je vynachválit.

V Play-off A je čekal tým Black Angels 04. Bohužel bylo první kolo play-off A i jejich posledním kolem. Prohráli s velmi chytrým a sehraným týmem 5:1. Ovšem nikdo neodcházel po prohře z haly s hlavou dolů. Všichni na sebe byli hrdí, protože se jim zatím podařilo dostat nejdál a to je dobrá motivace pokračovat v tvrdé práci a ukázat všem, že s nimi musí počítat jako s těžkým soupeřem.

David Poliak, trenér FBK Atlas BlanskoT


Výprava Sokola Brno I v PRaze; FOTO: Archív Gullivers

Sokol Brno I EMKOCase Gullivers – zápasy s těžkými soupeři jsou nejlepším zrcadlem naší práce.

Na turnaj Prague Floorball Cup jsme jeli třetím rokem a poprvé rovnou se třemi kategoriemi elévů, mladších a starších žáků. Výprava čítala 48 dětí a 5 trenérů, kteří byli všichni společně ubytováni nedaleko hlavní mládežnické haly na HAMRU Braník.

Jiří Bořecký: „Po sportovní stránce je pro nás turnaj možností, jak změřit síly s týmy ze silnějších regionů, což je hlavní důvod, proč na turnaj jezdíme. Zápasy s těžkými soupeři jsou nejlepším zrcadlem naší práce. Nejde ani tak o výsledky jako o herní projev. Z tohoto pohledu hodnotím turnaj pozitivně.“

Starší žáci na turnaji ukázali, že florbal hrát umí, i když na top týmy typu Vítkovic a Boleslavi nám stále něco chybí a zabrat musíme především v individuálních dovednostech a v důrazu. Je potřeba si uvědomit, že florbal bolí, souboje a bohužel i zranění jsou jeho běžnou součástí a nelze hrát pouze na krásu. V organizaci hry si naopak myslím, že jsme na tom velmi dobře, což se odrazilo v nízkém počtu obdržených branek.

V mladších žácích se kluci dostávali do provozní teploty trochu pomaleji, ale postupně se jejich výkony neustále zlepšovaly a bojovali i za nepříznivého stavu. Škoda občasných horších vstupů do zápasů, kdy je potřeba se soustředit od první vteřiny každého utkání. Špatný začátek utkání stál kluky čtvrtfinále s Vítkovicemi, pozdějším suverénním vítězem turnaje.

Elévové odjížděli na turnaj s velmi mladým týmem, zejména nabírat zkušenosti. Týmu se herně nepovedlo pouze první utkání vyřazovacích bojů, které ale nakonec dotáhli do vítězného konce. Především v neděli pak kluci předváděli proti fyzicky vyspělejším týmům za mohutné opory našich fanoušků krásný bojovný florbal, díky čemuž naprosto zaslouženě získali medaile za vítězství v play-off B.

Jiří Bořecký, trenér Sokol Brno I EMKOCase Gullivers

Elévové Gullivers hráli na Braníku; FOTO: Archív Gullivers

Bulldogs Brno s největší výpravou

Týmy Bulldogs opět míří do Prahy na turnaj PFC v kategoriích B 06, B 04, B 02, G 07 a G 04.

Adam Konečný: turnaje PFC jsme se za kategorii B06 zúčastnili již po třetí. 2x jsme jí vyhráli a letos se nám to bohužel nepodařilo. Je to mladý turnaj, který je v atraktivní roční období. Spousta nových týmů, se kterými se nemůžeme přes sezónu v lize potkat a další příjemná příležitost poměřit síly s celou republikou. Jsem rád, že nemusíme vymýšlet cestování na Gothii a podobné, ale můžeme zůstat u nás v republice a bojovat zde. Turnaj má velmi dobré marketingové pozadí, výborně situované sociální sítě, a proto jde podle mého názoru velmi na „dračku“. Jsem rád, že se takového turnaje za Bulldogs můžeme účastnit.

Bulldogs B06; FOTO: Facebook Bulldogs Brno

Největší úspěch na zaznamenaly nejmladší členky buldočí výpravy

Na PFC mini se dívčí tým Bulldogs Brno zúčastnil kategorie G07. Tento turnaj se stal historicky prvním mezinárodním mimo brněnským turnajem, kterého se mladé buldočky ročníků 2007 – 2010 zúčastnily.

Celkem se kategorie G07 zúčastnilo pět kvalitních dívčích týmů, systémem každý s každým. První utkání buldočky odehrály s týmem ACEMA Sparta Praha. Herně vyrovnané utkání soupeřky překlopily na svou stranu kvalitnější hrou na míčku a využitím šancí. Konečné skóre 1:4. Druhé utkání proti Florbalové akademii Mladá Boleslav bylo od začátku hráno ve vysokém tempu se spoustou šancí na obou stranách. V utkání jsme se mohli spolehnout na výkon brankářek v rozhodujících fázích zápasu a využívání šancí, které si mladé buldočky vytvářely po celý zápas. Výsledek 7:5 pro Bulldogs Brno potěšil i početnou skupinu rodičů – fanoušků. Poslední sobotní zápas s týmem MMKS Podhale Nowy Targ skončil po trpělivé hře při dobývání soupeřovy branky a úspěšném bránění brejků polského týmu dalším vítězstvím 4:1. Po sobotě patřilo buldočkám druhé místo v průběžné tabulce. Poslední utkání ve skupině proti FAT PIPE Florbal Chodov – hráno v neděli dopoledne, bylo přímým soubojem o druhé místo ve skupině, které zajišťovalo účast ve finále A. Utkání bylo hráno v bouřlivé atmosféře. Hrál se aktivní, útočný florbal. Podařilo se nám odskočit na rozdíl čtyř branek, který ale soupeřky dokázaly kvalitní zlepšenou hrou smazat a ke konci utkání se dostaly do vedení. Vyrovnávací branka na 7:7 padla v samotném závěru utkání a byla výsledkem naší touhy a vůle uspět také v tomto zápase. Tento výsledek poslal mladé buldočky do finále.

Finálové utkání proti ACEMA Sparta Praha se hrálo před zaplněnými ochozy a začalo lépe pro Bulldogs Brno. Vytvořené šance se ale nepodařilo proměnit a soupeřky převzaly iniciativu, která vyústila k jejich vedení 2:0 po prvním poločase. Ve druhém poločase buldočky zvýšily tlak na bránu a vytvářely si další šance, branka ale byla nedobytná a střely končily na výborné brankářce soupeře. Ke konci utkání soupeřky vsítily další dva góly, utkání kontrolovaly a dovedly do vítězného konce. Skóre finálového utkání 0:4.

Antonín Jurtík: Během dvou dnů měli hráčky, rodiče a trenéři možnost poznat a zažít atmosféru turnaje, získat spoustu florbalových i mimo florbalových zkušeností. Hráčky měly možnost si zahrát utkání s kvalitními soupeřkami, které jim pomohou v jejich další florbalové kariéře. Závěrem chceme poděkovat všem hráčkám za kvalitní výkony a rodičům za mimořádnou podporu po dobu celého turnaj.


Největší úspěch na zaznamenaly nejmladší členky buldočí výpravy ; FOTO Facebook Bulldogs Brno

About the Author: ivosin