Mezinárodní turnaj mládeže bez hranic

OPEN AIR florbal Karviná

Prázdniny byly na samotném konci a přesto jste si mohli florbal užít. Kde? Netypicky v Karviné. A co se ve městě u hranic odehrálo? Do Karviné nás zvali pořadatelé na Mezinárodní turnaj mládeže bez hranic „OpenAir florbal Karviná 2018“. Dle slov ředitele turnaje Tomáše Ficence: „Jedná se o první turnaj svého druhu v ČR, kde se děti z florbalových oddílu, dětských domovů a jiných sportovních oddílu utkají ve florbale pod širým nebem.“ Bezesporu se jednalo o zajímavou akci, protože OpenAir atmosféru zažívají spíše věkově starší ročníky. Ve venkovních prostorách ZŠ Borovského přichystali organizátoři čtyři hřiště. Dvě větší pro starší kategorie systémem 5+1 a dvě menší pro mladší kategorie na hru 3+1. Z předchozího plyne, že turnaj přivítal pro mladé florbalisty – kategorie Přípravka, Elévi, Mladší žáci a Starší žáci. Každá kategorie obsahovala deset týmů z nichž první tři místa obdržela pohár a medaile.

Sportovní ředitel Rosťa Fryda nám turnaj stručně shrnul: „Prvního ročníku mezinárodního mládežnického turnaje ve florbale OpenAir Floorball Karviná 2018 se zúčastnilo ve 4 dětských kategoriích na čtyřech venkovních hřištích 35 týmů, které čítaly celkem 369 !!! dětí (holek i kluků) ze tří evropských zemí (Česko, Polsko a Slovensko).“ K výčtu ještě dodává „Mezi týmy byly také 2 družstva dětských domovů z Čeladné a Vizovic, kteří rozhodně nepropadly. Tyto týmy dětských domovů se nebály konkurence, přijely do Karviné a prostě hrály.“ Shrnutí Rostislav Fryda uzavírá bonmotem: „FLORBAL nedělá rozdíly, FLORBAL spojuje.“

Open Air Karviná; FOTO: Kamil Besta, 4sport-florbal.cz

Ačkoliv se v dětských kategoriích razí trend, že vítězství nejsou důležitá, přesto si myslíme a pro letní turnaje zvláště, že vítězit a prohrávat se musí, jinak by nebyla srovnání a měřítka pro pokroky v trénování. Turnaj se konal pod záštitou primátora města Karviné Ing. Jana Wolfa a tak jsme mohli mezi námi přivítat vážené hosty náměstka primátora Karviné Ing. Lukáše Raszyka, senátora MUDr. Radka Sušila a ředitele základní školy ZŠ Borovského Mgr. Libora Stáňu, kteří se postarali o slavnostní vyhlášení a předávání cen vítězům!

  • Kategorie starší žáci: 1. FBC FLORBALTRENČÍN
  • Kategorie mladší žáci: FBC ČPP BYSTROŇ GROUP OSTRAVA
  • Kategorie elévové: TORPEDO EXELSIOR HAVÍŘOV
  • Kategorie přípravka: 1. SC TEMPISH VÍTKOVICE

Jak hodnotí právě skončený 1. ročník turnaje ředitel turnaje Tomáš Ficenc? „Jsou to pro nás nově nabyté zkušenosti, které jsme získali jedině a pouze tim, že jsme to zkusili a šli do takové akce.“ Hodnotícím kritériem jsou pochopitelně ohlasy účastníků: „Ano, ty mě taky příjemně překvapily. A snad s jedinou malou vyjimkou byly všechny pozitivní“, uzavírá Tomáš Ficenc.

Atmosféru, spokojenost a nadšení vyjadřují nejen fotografie fotoreportérů, ale rovněž hodnocení klubů na FB stránkách.
Zdravím a chtěl bych ještě touto cestou poděkovat za Vaši perfektní akci Karviná open air.. Jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit. Klukům, trenérům i rodičům se turnaj velmi líbil, jak po sportovní tak po mimo sportovní stránce. Děkujeme tedy za pozvání a přejeme do sezóny hodně zdaru všem vašim oddílům! Za všechny z Frenštátu Z.Polách
„V nejméně oblíbeném období pro mládež, tedy na konci prázdnin, se naše týmy elévů, mladších a starších žáků účastnili vůbec prvního ročníku mezinárodního mládežnického turnaje pod širým nebem, pořádaný našimi kolegy z 1. FBC Karviná a 1. SFK Havířov. Formát turnaje je velice zajímavý a pro děti se jedná o příjemné zpestření s ukázkou toho, že florbal není pouze halovým sportem a starší ročníky jistě zavzpomínaly, jak kdysi popadly hokejky, dřevěné brány se záclonou a na betonových dvorcích trávily třeba celé dny. Ač přes drobné nedostatky ze strany organizátorů, které omlouvá začátečnická daň a nepříznivé počasí, které bohužel nikdo neovlivní, se nám turnaj líbil a rádi se příští rok zase ukážeme. Turnaj většině týmu sloužil jako kvalitní předsezónní příprava s velkou porcí zápasů. Organizátorům děkujeme za možnost příjemně stráveného víkendu. Florbal Torpédo Havířov
Zdravíme ze Šternberka, chtěli bychom vám poděkovat za úžasný turnaj. Perfektní organizaci, vstřícnost a domácí atmosféru. Prosím o zvláštní poděkování pro všechny organizátory a rodiče vašich svěřenců, kteří se podíleli na bezproblémovém průběhu turnaje. Přestože počasí si s námi dělalo, co chtělo, dokázali jste vše vyřešit s nadhledem.
Předej prosím poděkování všem u vás v Karviné. Pokud budete mít sílu na další ročník, rádi přijedeme klidně i s dalším týmem elévů navíc, Lubomír Papica Fbc Šternberk.


Dle údajů organizátorů navštívilo třídenní zápolení na 500 diváků. Není divu, protože např tým FBC Letka vyslal na turnaj týmy do všech kategorií, které „považte“ přijeli podpořit i kluci z mužského Áčka – kapitán Lukáš Toman, Tomáš Lokša, Tade Klemens a Karel Stejskal! Kluci svým mladším nástupcům nejenže pořádně zafandili, ale také rozdali cenné rady! Společně si parádně užili turnaj v Karviné. 🙂

Závěrem nezbývá než předat poděkování z tábora rodičů fanoušků: „Připojuji se k poděkování organizátorům, sponzorům, týmům, trenérům a všem, kteří obětovali svůj volný čas a hlavně rodičům týmu 1.FBC Karviná!“. Nebýt obětavých lidí a sponzorů (Statutárni město Karviná, Moravskoslezský kraj, Nadace OKD, Fatpipe, Senátor Radek Sušil, Fontea, Dinopark), bez kterých by podobná akce nemohla vzniknout.

About the Author: ivosin