Město, kde se hraje nejlepší florbal

Hráči Ostravy sedí u skokanských můstků s pohledem na celý Falun (v popředí sportovní areál Lugnet)

Moravskoslezská stopa ve švédském Falunu

Krátce o Falunu

Švédský Falun (velikostí Opavy) je město v podstatě v lese na břehu dvou jezer. Samé lesoparkové úpravy, cesty a neskutečné množství sportovišť. Hotová olympijská vesnice. Najdete tu snad všechny sporty – od tenisových kurtů přes fotbal, atletiku, bazény, hokej, cyklistiku až po známé skokanské můstky. Turistickou zajímavostí jsou měděné doly. Víte, že téměř všechny domky ve Švédsku jsou červené? Je to typická falunská červeň. Získávala se jako odpad z těžby mědi, kterou je Falun po 1000 let proslulý. Švédové žijí v malých domečcích. Když je porovnáme s našimi domky, jsou poloviční.
Ve Falunu mimo dobré nálady panuje i skvělé počasí. Na Švédsko skoro nepřirozené. Včera bylo 26°C a místní obyvatelé byli na veřejném venkovním koupališti. Prostě jako u nás v létě. Údajně s termální vodou, ale i tak. Předchozí dny okolo 22°C a díky tomu můžeme chodit jen v tričkách a kraťasech. Co se týče okolní přírody, tak ta je zhruba o tři týdny opožděná, než je současně u nás doma. Tady začínají kvést třešně a jabloně, vyrážejí pampelišky, odkvétají petrklíče a konvalinky a teprve pučí šeříky, ale ptáci tu řvou jako doma. Švédi počasí využívají a okamžitě pořádají zahradní večeře a sedí dlouho do noci. Podle pořadatelů je zvolen tento termín právě kvůli počasí, protože podle dlouhodobých meteorologických statistik tady skoro nikdy neprší a je hezky, což potvrdil z vlastní mnohaleté pořadatelské zkušenosti i Radim Cepek.

Falunský lom a domky s typickou červení

Doprava do Falunu a zpátky

Jak se dostat Tam a Zpět? Máte tři možnosti.

  • vlastní autodopravce, ale na to zatím nikdo z Moravskoslezských klubů nemá, aby tam vypravil celý autobus.
  • spojit se s jiným klubem a dohodnout si počet obsazených míst, jak to udělali paskovští trenéři a spojili své síly s Chodovem
  • využít možnosti spolku 4player, který tuto možnost zajistí v rámci svého programu #faluncup2017 #jsemplejer, který zařizují florbalisté Václav Buček, Radim Cepek a Vojta Šišma

Vzdálenost je cca 1800 km + cesta do Prahy a trvá přibližně 26 hodin (podle trajektu) + cesta z Havířova či Ostravy do Prahy. Chodovští i 4player vyslali každý po 4 autobusech, což je lepší, protože si mohou cestou vypomáhat. Je to dlouhá cesta, snad rychle uteče. Cesta se dá přežít všelijak, někteří spali od začátku do konce, jiní málo, někdo hrál karty, jiní sledovali TV, mobily či tablety. Ti zbývající diskutovali o všem možném. Nudné, i když kvalitní dálnice v Německu, vystřídalo rozptýlení na trajektu. Někteří s obavou jiní se zvědavostí vstupovali na horní palubu, ale bylo azuro a moře jako rybník. Okamžitě se týmy vrhaly do focení a natáčení, protože to bylo příjemné rozptýlení při tak dlouhé cestě. Cesta z Rostocku do Dánska trvala asi hodinu dvacet. Následoval přejezd Dánska a další trajekt o půlnoci, který byl velmi krátký. Vzpomínám si na komunikaci Radima Cepka se švédskou celničkou o našem poslání na Innebandy Axa Cupu. Pak jsme usnuli snad všichni. Ráno už daleko za Stockholmem jsme se postupně probouzeli. Okolo deváté hodiny ranní bylo všech 8 autobusů ve Falunu.

Týmy na trajektu. Zleva Havířov, Ostrava a Paskov

Cesta zpět byla zdánlivě rychlejší. To ovšem neplatilo pro Paskováky (k tomu se dostanu). Takže cesta zpět – Švédsko jsme prospali až do příjezdu na první trajekt v Helsinborgu. Noční přejezd Dánska a druhý trajekt do Roztocku brzy nad ránem. Německá dálnice, kde dle mého pocitu je zúžení a opravy, tak časté jako na naši D1. Přijíždíme do Česka a od Prahy to už fakt byla otrava a člověk nevěděl, jak si má sednout. Nicméně dojeli jsme do Ostravy a Havířova šťastně. Mezitím se Ještěři z Paskova zdrželi fanděním Chodovu (měli společné autobusy) a vyrazili později. Ale jak jsem slyšel, tak se jim porouchal autobus v Berlíně a museli si udělat nechtěnou přestávku. Jak mi sdělil jeden z hráčů Paskova: „Bylo to rozbitý, museli jsme čekat, navíc jsme byli unavení“. Nejlépe to vystihl trenér Paskova Pavel Moravec, když napsal: „Kluci se tak zabavili společně s Chodováky a hráli fotbal, pinkali si s míčky a sdělovali se zážitky s turnaje. Čekali jsme na nový autobus asi 4 hodiny, kdy pomalu docházelo jídlo a vzhledem k horkému počasí i pití. Dali jsme veškeré „zásoby“ dohromady aby se kluci najedli a napili. Vše dobře dopadlo a okolo desáté hodiny pro nás přijel nový luxusní autobus, který nás dovezl do Prahy.“ Autobus v Praze skončil a oni museli čekat na vlakový spoj. Domů se dostali po bezmála 48 hodinách cestování. Není divu, že maminka jednoho z hráčů omlouvala syna s tím, že má asi zimní spánek a bude dlouho odpočívat. I to je nezapomenutelný zážitek.

Florbalový Falun

Falun je místo, kde se hraje ten nejlepší florbal na světě jednak proto, že je domovem tamního superligového mistra, ale také proto že se zde koná třetí největší florbalový turnaj na světě AXA Floorball Cup. Každý se jej účastní více než 350 týmů z nejrůznějších zemí, včetně těch z České republiky a pro letošní rok také trojím zastoupením z MS kraje – Paskov Saurians, Torpédo Havířov a FBC Ostrava.
90% utkání se odehraje na stadionu Lugnets. Samotná florbalová aréna je nenápadná, za to obří. Pod jednou střechou zde můžeme nalézt 6 velkých florbalových hřišť (2+4). Jeho součástí je Jalas Aréna (domovská hala Falunských Kozlů) – jedno hřiště, ale pokud se stáhnou tribuny, pak dvě. Zbytek je tréninkové hřiště, které obsáhne 4 plnohodnotné florbalové hřiště o velikosti 40×20. Hala Jalas je pro 3000 diváků s průměrnou návštěvností 2100 diváků na zápas je obrovská a skvělá. Jenom z té představy, že se chodí na zápas dívat tolik fanoušků, mrazilo kluky na zádech, když tam stáli a obhlíželi halu z místa, kde vbíhají falunské hvězdy na plac.

Torpéďáci před Jalas Arénou; FOTO: Ondřej Mikula

Týmy spí ve školních třídách. Každý spí v jiné škole a tudíž měly možnost si školy srovnat. Nejblíže to měli kluci z Torpéda, kteří spali na Biskupském gymnáziu a nejdále pak nejmladší starší žáci z Paskova. Jak jsou třídy vybaveny? No vezměte si katalog z Ikea a udělejte z toho třídu včetně šatny.

Stravování ve Falunu

Ze škol to je +/- 2 km do jídelny (v areálu bývalých kasáren) a je skvěle pro tuto příležitost upravená. Ačkoliv je Falunský mužský tým po čtvrté mistrem Švédska, tak jeho hráči jsou profesionálové s notnou dávkou pokory a lidství. Proč? Protože pomáhali v jídelně s úklidem nádobí, doplňováním potravin a pití, při registraci stravenek a neustále fungovali jako oběti fotek chtivých fanoušků. Klobouk dolů. Jmenujme pro příklad Alexander Galante Carlstrom, Rasmus Enström, Thomas Holmgren, Johan Rehm. Škoda jen, že už tam nebyl Martin Tokoš. To by bylo příjemné setkání.

Příprava na zápasy začíná vydatnou snídaní. Na výběr je ze 4 druhů pečiva (v našem týmu zvítězily takové placky), salám, sýr, jogurty a různé druhy vloček. Jak si posteskl jeden hráč, škoda, že tu není nic sladkého. Asi tušíte, že do některých to jídlo padalo a porce, které snědli bych do sebe dostal tak za tři dny. Snídaně se opakovaly a kdo si přivstal, stihl sladký jogurt.

Focení s osobnostmi falunského florbalu

Na obědy a večeře se jídla střídala a postupně bylo kuřecí na kari s brokolicí a rýže, pro změnu vařené brambory, švédské masové uličky, sýrová omáčka nebo brusinková marmeláda, špagety s masovou omáčkou, anebo kousky šunky ve smetanové omáčce jako je kuře na paprice s rýží, na další se jídlo podávaly brambory, smažené rybí filé a zálivka s koprem (no asi jogurt nebo zakysaná smetana, chutnalo to jako tzatziky). Hóóódně kluků se napálilo v domnění, že jde o tatarku. Ale hlad je hlad, tak se snědlo vše. V tipech na další jídlo by vyhrály kolínka. Byly. Sice tvarem ne úplně, ale trubky jako hrom a omáčka s masem a zeleninou. No s masem, opět ten jejich šunkový salám. Ale chuťově to bylo vynikající a mnoho mnoho přídavků se uskutečnilo. Ke všem uvedeným jídlům se jako přílohy nabízely dva saláty – zelný nebo mrkvový salát. Moc dobré a v neomezené míře.
Kromě tří hlavních pultů, kde se vydávají jídla, je ještě jeden menší, kde si jídlo mohou nabrat vegetariáni a lepkaři (bezlepková dieta). Toto hromadné stravování má i další kladný přínos. Je to společenská událost. Pro nás trenéry, je to posezení s kolegy, poklábosení, předání poznatků, vtipkování.

Hromadné stravování

Švédské odlišnosti a nejen ve Falunu

A hádejte co dělají při všech jídlech naši kluci. Nevíte? No já zaslechl, že soutěží, kdo bude mít více selfíček s místními kráskami. Přiznejme si, že ty opravdu jsou. Jak jsem slyšel, tak se hodnotí sportovní oblečení a zejména legíny, šotrky přes ty jejich prdelky.
… co je pro nás normální nemusí v cizině platit? Tak například u nás tolerované plácnutí po dupce něžnějšího pohlaví, které se bere jako projev jisté náklonnosti či ohodnocení, je ve Švédsku trestné. A že to víme z vlastní zkušenosti. A proto rada pro příště – koukat můžete, ale nesahat. No, jako v muzeu, i když to nejsou žádné historické kousky.

Zpátky k florbalu

U turnajů v ČR jsme zvyklí, že se odehraje základní část a pak následuje pavouk play-off. Každý tým postupuje do finálové části s výjimkou prvních týmů ve skupinách, které nastupují až do vyšších pater pavouka a netýkají se jich předkola. Týmy postupně vypadávají, až se dostanou do semifinále a finále, kde obdrží za 3., 2. a 1. místo medaile a poháry. Zajímavostí Axa Falun Cupu je, že veškerá finálová klání se odehrávají v neděli a do play-off postupují jen první dva celky z tabulky v základní skupině. Celkem tedy postoupí osm týmů a sehrají nejprve čtvrfinále, následuje semifinále a pak sehraje finálová dvojice boj o turnajový pohár. Medaile a pohár získávají pouze týmy na prvním a druhém místě. Za třetí se neudělují.

Nejmladší zástupce strži z Paskov Saurians

Den první měli kluci z Paskova (zdroj www.saurians.cz) jen jeden zápas proti týmu IBF Offensiv Lindigo (SWE). První poločas, který trval 15 minut se kluci rozkoukávali a stav byl nerozhodný 0:0. V druhém poločase se začali dostávat do šancí, což se ukázalo na skóre. Konečné skóre tedy bylo 5:1 a první body.

Paskováci v akci; FOTO: Vít Tichopád

Druhý den hráli až odpoledne a byl pro kluky snad nejlépe odehraným utkáním. Diváci i trenéři se nestačili divit, co kluci „jen ze 4000 obyvatel města“ dokážou. Zápas, který hráli proti Orebro Sk (SWE), byl po první půlce 2:1. V druhém poločase se předvedli pouze střelci v zelenožlutých dresech. Konečné skóre tedy bylo opět 5:1. Byl to dozajista nejtěžší soupeř skupiny a po prohře neskrýval obrovské zklamání z výsledku, které bylo obrovským překvapením.
Třetí zápas kluci odehrávali v Jalas aréně proti Ankarsviks BK. Po prvním poločase byl stav 1:1, ve druhé části kluci zabrali a navýšili na 2:1. Soupeř zkoušel hru v šesti bez gólmana, kdy udělal chybu v rozehrávce, kterou paskovští potrestali. Tímto gólem si tým starších žáků z Paskova pojistil postup do play-off. Do posledního zápasu vstupovali žlutozelení pod únavou a dle toho vypadala i jejich hra. Tým Erikslunds už po první třetině vedl 4:1 a konečné skóre nakonec bylo 6:2, což pro Paskov znamenalo 2.místo v tabulce a postup do play-off!
Postup do čtvrtfinále byl nejen pro trenéry velkým překvapením, nicméně paskovské čekal velmi těžký soupeř IBK Sundsvall U Nord (SWE). Jak sdělil sám ředitel celého turnaje, je to jeden z nejlepších týmu ve Švédsku, kdy jeho mládež patří mezi nejlepší. Soupeř ukázal svou kvalitu a tvrdě trestal víceméně všechny chyby, které jsme udělali především ve dvou několikaminutových výpadků, kdy jsme nebyli schopni se soustředit na hru. Konečné skóre po celém zápase bylo 11:2.

Paskov Saurians v Jalas Aréně; FOTO: Vít Tichopád

Pro zhodnocení turnaje slovy trenéra Pavla Moravce využiji tří odpovědí z obsáhlého rozhovoru na webových stránkách Saurians.cz:
Počítal jste s takovýmto výsledkem?
Tajně jsem doufal, alespoň v jednu výhru. Výsledek byl ovšem fantastický, skvělý až neuvěřitelný. Například nejtěžší soupeř Orebro, odešel námi poražen 1:5 a jeho zklamání bylo ohromné. Město se 150 000 obyvatel, země kolébky florbalu odchází poraženo malým necelým čtyřtisícovým městem Paskov, zní jako pohádka. Zanechali jsme skvělý dojem a to nejen u místních, ale i u Chodova.
Jaký je největší zážitek a naopak nejhorší moment z turnaje?
Největší zážitek pro mě byl krom výsledků, hra na extraligovém hřišti IBF Falun (něco jako pro fotbalisty zápas na Nou Camp v Barceloně). To přimělo i některé členy realizačního týmu absolvovat s našimi chlapci předzápasovou rozcvičku. Silným momentem bylo i to, že pořádání a práce v jídelně zajišťují hráči a hráčky A-týmu IBF Falun. Světové hvězdy jako Galante, Enström, Holgrenem odkládali kyblíky a hadry, jen kvůli focení s jejich fanoušky. Jaký je to kontrast s našim krajem.
Co byste případně změnil či vylepšil do příštího roku herně?
I přes skvělé výsledky, je úroveň švédského florbalu mnohem výš. Pokud se z našich hráčů chce někdo prosadit, musí tomu koníčku obětovat a věnovat mnohem více a přistupovat ke všem soupeřům, rozhodčím, rodičům a také trenérům s velkou pokorou a respektem.

Ostraváci před centrem Lugnet

V dorostu je Ostrava Selection alias FBC Ostrava

První zápas odehráli proti Partille IF (SWE). První poločas 0:0. Běhalo se nahoru dolů. Nakonec se ostravaci prosadili jako první. Soupeř snížil z přesilové hry, ale vedení si berou zpět po dorážce. Na poslední 2 minuty volí soupeř power-play a kdyby uměli trefit prázdnou bránu, tak by vyhráli 3:1.
Druhý zápas proti Bele Barkarby IF (SWE) byl neskutečně rychlý a kombinační. Nejprve 2:0 pro žluté, soupeř obrací na 2:3. Vyrovnání 3:3. Vedení FBC 4:3, vyrovnáno 4:4, vítězství 5:4 pro hráče Ostravy. Po prvním dni plný počet bodů do tabulky.
Druhý den čeká ostravaki další soupeř Farsta IBK (SWE), který rovněž pomýšlí na postup. Po laxním vstupu prohrávají našinci 0:2. Po přestávce snižují na 1:2, ale soupeř zvyšuje vedení na 1:3 po chybě v rozebrání standardní situace.


Večerní zápas se odehrál v Jalas Aréně proti Vendelsö (SWE) a byl pro oba týmy nesmírně důležitý. Výhra = postup, remíza = vyčkávání, prohra = konec nadějí. Utkání bylo neskutečně dramatické, napínavé, bolestivé, rychlé. No prostě pro diváka lahůdka. Remíza 1:1. Přesto to byl výborný zážitek.
Proti týmu 4player (CZE) nastupovali ostrávaci jako favorité zápasu, čemuž první třetina nenaznačovala. Stav 3:2 není na vyskakování. Nakonec utkání skončilo 6:2.
Kluci z Ostravy odehráli dobrý turnaj zakončený vítězným zápasem s deseti body v tabulce s bilancí 3 výhry, 1 remíza a 1 prohra a měli pocit, že skončili na třetím nepostupovém místě. Jenomže … sport je sport a naděje umírá poslední. Cestou do šatny šli kluci okouknout výsledky a jaké bylo jejich překvapení když zjistili, že v druhém utkání, kde byla jasným favoritem Farsta IF podlehla Partile IF, což je posunulo na druhé místo v tabulce a BUDOU hrát zítra play off.
Do play-off utkání proti Sirius IBK (SWE) vstupují s útočným pojetím florbalu. Funguje to. Švédi nevědí, jak proti Ostravě hrát. Ujímají se vedení. Oslabení a je srovnáno. 1:1. V druhé části se ujímají vedení 3:1. Dvacet pět minut byli lepším týmem. Jenže pak se začali bát o výsledek a vytvořili plno chyb, nesmyslů a zmatků. Dokonce ubránili oslabení 5 na 3. Jenomže ve 27. minutě snižuje soupeř na 3:2. Křeč pokračuje. 40 sekund před koncem oslabení a 10 sekund před koncem Švédi srovnávají na 3:3. Vyhrávají i prodloužení. KONEC NADĚJÍ. Tým Sirusu vyřadil v semifinále tým Nykvarn 4:1. Ve finále vyřadili další velkoklub švédských lišek Pixbo 3:1. No vidíte, 10 sekund dělilo ostravské kluky od finále.

Ostraváci v Jalas Aréně

Ke zhodnocení turnaje jsem si pozval Jaroslava Heisera trenéra Ostravy.
Jaký byl turnaj?
Jsme úplně nabiti dojmy a zážitky. Já osobně bych jel nejraději znovu hned zítra. Čekali nás těžcí soupeři. Já i kluci jsme byli plni euforie ze dvou prvních vyhraných zápasů. Mnozí měli i ambiciózní sny. Mezi námi, každý švédský tým tady je takového kalibru, že zápas s ním vydá za 10 utkání u nás.
Co vidíte jako příčinu prohraných zápasů?
V těch chvílích to nebyl tým, který se hecoval a držel se vzájemně. Prostě tomu chyběla jiskra.
Ale všechno špatné je pro něco dobré. Jsme tým, který umí vyhrávat, má drive a excelentní hráče, ale ještě nejsme vítězný tým. Musíme udělat poslední krok. Jak přetavit každý zápas ve výhru sportovní se vším všudy. I stav, který se vyvíjí pro nás dobře, stejně jako stav, který je k soupeři neuvěřitelně příznivý.
Kde je ten problém, když máte tolik natrénováno a odehráno?
V hlavách. Tady ještě musíme zapracovat. Zklamání po čtvrtfinálové prohře bylo doslova hmatatelné. Je to však sportovní život a ten je o 90 prohrách a 10 skvělých vítězstvích. Obojí nás posune dále.

Torpédo Havířov tým s duchem

Věkově nejstarší kategorií byli hráči Torpéda Havířov, i když i v jejich sestavě byste nalezli hráče ročníku 00 a 01. Prvním zápasem turnaje AXA Florball Cup 2017 ve Švédském Falunu, který odehráli Torpéďáci, byl proti Järffalä IBK (SWE). Výsledek dramatického utkání je 4:3 pro hráče TH nutno podotknout, že na hráčích byla znát únava z cesty a tak se trochu na hřišti hledali, ovšem hráči svou kvalitu ukázali a soupeře po již zmíněném dramatickém boji zdolali.
Druhý zápas juniorům Torpéda nedopadl podle jejich představ, i když šli Torpéďáci do zápasu koncentrovaní a připraveni na ostrý zápas, který bohužel skončil nakonec vítězstvím švédských IBF Onyx poměrem 5:2. Stav utkání se rozhodl necelé 2 minuty před koncem inkasovanou brankou na 4:2 a následně do prázdné na konečných 5:2, kde zápas rozhodla taktická vyspělost týmu Onyx a možná i lépe zvládnutí psychického stavu, kdy jediný gól mohl rozhodnout utkání. Nicméně krásný florbal na obou stranách, který diváky potěšil. Po zápase trenéři obou týmů prohodili pár slov, která ze strany trenérů Onyxu v překladu zněla asi následovně: Co se týče hráčů, tak jsou individuálně na tom dobře, ovšem takticky už to tak z jejich pohledu slavné nebylo, čímž se podle nich trochu vyznačuje český florbal.
První den tedy jedna výhra a jedna prohra. Ukáže Torpeďácký válec ještě svou sílu?
První zápas druhého dne proti IBK Örebro (SWE), kteří působili velice sebevědomě. Avšak do tohoto zápasu šli Toréďáci velice koncentrovaní a plní chuti „převálcovat“ další švédský celek. Örebro však ukázalo svou vysokou florbalovou vyspělost a i přes velkou snahu černožlutých hráčů utkání skončilo 6:1 pro Švédy.
Trenér Torpéda Ondřej Mikula to zhodnotil: „Šlo vidět, že Švédský florbal je úplně někde jinde, jak technicky, tak fyzicky i takticky. ….pro naše juniory pořádný klepec, ale výborná zkušenost.“
Odpolední zápas a celkově čtvrtý proti Kärlstad IBK (SWE), který podle očekávání měl patřit k jedním z těch náročnějších utkání, se ale odehrál jasně podle havířovského scénáře, kde po lepší hře a možná i pohodě či lepší koncentraci v týmu si havířovští nenechali ujít vítězství 3:1 a byl to LAUF!!!???, jelikož už druhý švédský tým padl na kolena před „Torpéďáckým válcem“.
Po čtvrtém vítězném utkání se stavem dvě výhry a dvě prohry se k utkání vyjádřil Daniel Bitzánek: „No tak rozhodně musím prvně vyzdvihnout místní hrací styl, je to něco úplně jiného než u nás v Česku, Švédi jsou ve všech ohledech lepší a takticky jsou na tom ze všech zemí rozhodně nejlepší, můžeme být za výhry jenom rádi, myslím si že příčinou našich výher byla především píle a nevypouštění soubojů, ale hlavně pokyny trenérů, které jednotlivcům pomohli k zlepšení a celkové týmové výkonnosti, já osobně hodnotím turnaj na výbornou ještě nás čeká jeden zápas v základní skupině a věřte, že náš tým udělá maximum pro výhru !!“

Torpédo je tým s duchem, úplně ovládli řidiče autobusů. FOTO: Ondřej Mikula

Poslední páté utkání Torpeďáci vyhráli proti WSK Lindesberg (SWE), kde zápas rozhodl větší chtíč ze strany Havířova a po velice vyrovnaném a náročném utkání končí za stavu 3:2. Nejstarší zástupci MS kraje se s turnajem se loučí na 3. místě ve skupině s bilancí 3 výhry a 2 porážky. Postup jim unikl jen o vlásek, ale je vidět, že tohle mužstvo má svého ducha.
Jak by turnaj zhodnotil trenér havířovských hráčů Ondřej Mikula? „Každopádně skvělý turnaj a plno zkušeností. Rovněž poděkování hráčům za skvělou reprezentaci našeho oddílu v kolébce florbalu, Švédsku.“
Děkuji spoluautorovi Danu Matlochovi za pomoc.

Co říci závěrem?

Dlouho jsem přemýšlel, co tu napíšu, ale emocí a zážitků bylo tolik, že bych je neshrnul do pár slov. Vlastně je to vše o čem jsem psal výše, včetně toho, že hráči mají k sobě blíže nejen v klubech, ale i mezi nimi. Dokázali se podpořit a fandili si a to je na tom to nejlepší. Jinak dvě základní myšlenky opět skvěle zodpověděl Pavel Moravec z Paskova.
Když jsem minulý rok poprvé navštívil tento turnaj v roli diváka, byl jsem ohromen. Hrát na hřišti nejlepšího týmu světa, proti nejkvalitnějším mládežnickým týmům, kdy pořádání zajišťují právě hvězdy světového florbalu týmu IBF Falun, je snad snem každého hráče a v našem kraji se o tom nikomu ani nezdá.
Vzkázal byste něco svým svěřencům do další sezón?
Jak jsem již zmiňoval, pokud chce někdo něčeho dosáhnout, byť třeba jen v tomto amatérském sportu, vlastně i v životě, měl by k tomu přistupovat vždy na 100% a sám dělat i něco navíc. Kluci se sami mohli přesvědčit, že stejně kvalitních i kvalitnějších hráčů běhá po hřištích obrovské množství a aby něco dokázali, musí na sobě ještě hodně pracovat. Našlápnuto mají dobře, hodně bude záležet pouze na nich. Namyšlených moravských frajírků, kteří vlastně nic nedokázali, končí každým rokem desítky.

Kluci z Paskova s doprovodem před Halltec Arenou; FOTO: Vít Tichopád

About the Author: ivosin