Legenda

Turnaj O putovní pohár města Paskova; ceny, otec turnaje Petr Moravec, turnaj i pro dívky

Superfinále je pryč a zdá se, že nadchází okurková sezóna, kdy si florbalisté vezmou chvíli volno a pak nastoupí do letní přípravy. Jenomže to neplatí o dětských, chcete-li žákovských a mládežnických kategoriích. Pro mnohé nyní nastává druhý vrchol sezóny, který souhrnně nazvěme „letní turnaje“. Tuto část sezóny tradičně a zaslouženě otevírá Paskovský pohár. 18. ročník připadl na 20. a 21. května 2018. V sobotu se uskutečnil turnaj kategorie elévové – což jsou hráči narození v roce 2007 a mladší (tzn. 10-ti letí a mladší). V neděli potom kategorie mladších žáků – hráči narození v roce 2005 a mladší. Trenéři si tak mohou otestovat hráčskou základnu pro příští sezónu.
Název se během let pozměnil, ale herní model až v posledních letech. Pořadatelé pro velký zájem sezvali na sobotu a neděli po šesti týmech (oproti klasickému modelu s 5 týmy každý s každým), které rozdělili do ve dvou skupin po třech systém každý s každým. Vítězové skupin postupují rovnou do semifinále, týmy na druhém a třetím místě se křížem utkají v osmifinále a poté semifinále a finále. Tradičně se již po každém utkání v základní části se provádí nájezdy o prémiový bod. Pořadatelé rádi uvádí historku, že tento systém o pár let později převzalo i slavné Euro Florball Tour (EFT). Opomenout nesmíme soutěž o nejrychlejšího hráče, která se nazývá Memoriál Jakuba Máchy. Soutěží se v rychlosti běhu s míčkem na jedno kolo.

Elévové

Turnaje se zúčastnily týmy FBK Škorpioni Ostrava, FBC Tigers Poruba, TJ Slovan Havířov, 1. FBC Karviná, FBC Štěpánkovice.a samozřejmě domácí tým, který letos patřil k jednomu z favoritů turnaje, protože má silný ročník 2007. Do semifinále přímo ze skupiny postoupily celky 1. FBC Karviná a Paskov Saurians. Ve čtvrtfinále porazil nejprve FBC Štěpánkovice tým TJ Slovan Havířov. A ve druhém FBC Tigers Poruba vyřadil FBK Škorpioni Ostrava. Tyto týmy vyzvaly vítěze skupin v semifinále. Turnaj je vždy plný překvapení, což se potvrdilo i letos, protože vítězi základních skupin svá semifinálová utkání prohráli.
O 5. Místo si zahráli TJ Slovan Havířov a FBK Škorpioni Ostrava. První ze jmenovaných vychytal všechny střely ostravských Škorpionů a zvítězil.
O bronzové umístění se střetli poražení obou semifinále Paskov Saurians a 1. FBC Karviná. Dlouho to vypadalo, že utkání půjde prodloužení za stavu 1:1, ale chvíli před koncem dali rozhodující branku hráči Karviné, na který již domácí hráči přes veškerou snahu nedokázali odpovědět.
Finálový duel o pohár postavil proti sobě FBC Tigers Poruba a FBC Štěpánkovice. Po počáteční přestřelce se ustálilo skóre na stavu 2:2. Ve druhé části se ukázalo, že přece jen více sil zbylo hráčům Štěpánkovic a zaslouženě si odvezli Putovní pohár za vítězství 5:2. Vítězstvím prestižního poháru trenéři ukázali, že spojením oddílů Štěpánkovic a Letky bude tým pod názvem FBC Letka Ostrava ještě silnější a na Ostravsku se tak rodí další tým, který bude promlouvat do dění v dětských kategoriích a se kterým budou muset tradiční kluby počítat.

FBC Štěpánkovice; FOTO: facebook.com FBC Štěpánkovice

Konečné pořadí turnaje :

  1. FBC ŠTĚPÁNKOVICE
  2. FBC Tigers Poruba
  3. 1. FBC Karviná
  4. Paskov Saurians
  5. TJ Slovan Havířov
  6. FBK Škorpioni Ostrava

Nejlepší střelec turnaje:
Richard UHER (TJ Slovan Havířov) 7 branek
Nejrychlejší hráč turnaje(Memoriál Jakuba Máchy):
Samuel STRAKOŠ (1. FBC Karviná) 14,99 s / kolo
Nejlepší brankář turnaje:
Tomáš VLČEK (FBC Tigers Poruba) – za výkon v semifinále proti týmu FBC Karviná

Paskov vs. 1.SFK Havířov

Mladší žáci

V neděli odehráli svůj turnaj budoucí mladší žáci (hráči narození v roce 2005 a mladší tj. 12-ti letí a mladší). Mimo domácích hráčů Paskov Saurians se v hale ZŠ v Paskově setkaly celky FBK Škorpioni, 1.SFK Havířov, Torpedo Havířov, FBC Štěpánkovice a obhájci loňského ročníku 1.MVIL Ostrava, který se netajil ambicemi ponechat si putovní pohár ještě další rok. Základními skupinami bez ztráty kytičky prošly přímo do semifinále týmy 1.MVIL Ostrava a Torpedo Havířov. O zbylá dvě místa se ucházely čtyři celky. Pořadatelský tým si díky skvělému výkonu brankáře vybojoval postup do semifinále, když porazil do té doby skvěle hrající ostravské Škorpiony 4:2. Ve druhém čtvrtfinále si bez problémů poradil 1.SFK Havířov s týmem Štěpánkovic 8:1. Dramatická semifinále nabídla zápasy, u nichž málem došlo k velkým překvapením. Paskovští hráči v prvním klání prohrávali ve druhém poločase 1:4 dvě minuty před koncem. Ovšem neskutečným závěrem nabídli fanouškům opravdovou podívanou, kdy od vyrovnání je dělilo velmi málo. V havířovském derby vedlo Torpedo nad 1.SFK již 4:1. Avšak v závěru utkání přišlo srovnání stavu a došlo na trestná střílení. Díky dobře a chytře provedeným nájezdům a rovněž díky výborně chytajícímu gólmanovi, se na finálový duel mohli těšit hráči Torpéda, kteří vyzvou obhájce trofeje MVIL Ostrava.

V zápasech o konečné umístění se nejprve utkali poražení čtvrtfinalisté. Vyrovnaný zápas v závěru ovládli FBK Škorpioni Ostrava nad FBC Štěpánkovice 5:3.
V zápase o bronzové medaile rozjetí 1.SFK Havířov jednoznačně porazili Paskov 11:2, když domácímu týmu došly síly (sestava v níž nastupovalo hodně včerejších elévů).
Finále se odehrálo ve výborné atmosféře a diváci se dočkali litého boje o každičký kousek místní tělocvičny. Celému zápasu dlouho vládli brankáři, protože drželi byrovnaný stav 0:0. Většinu času byli na míčku žlutočerní hráči. Trpělivě si vytvářeli šance a podařilo se strhnout vedení na svou stranu 2:0, ale MVIL do přestávky stačil snížit. Ostravský celek vše vrhl do útočení, ale vyrovnat se mu přes mnohé šance nepovedlo a tak vítězství neobhájili. Radost ze zisku velkého putovního poháru tak propukla na havířovské střídačce. Potvrdí Torpédo Havířov pravidlo, že pokud hráči vyhrají Paskovský pohár, tak roste týmu skvělý ročník? Příští roky nám to potvrdí anebo ne. 🙂

Za zmínku stojí jeden statistický údaj, dle kterého nejlepší střelec Vojtěch Petřík z 1.SFK Havířov, zopakoval prvenství z předchozích dvou let, kdy se mu podařilo tuto trofej ukořistit v kategorii elévů. Blahopřejeme.

Torpédo Havířov a 1.MVIL Ostrava; FOTO: facebook.com Torpédo Havířov

Konečné pořadí turnaje:

 1. TORPEDO HAVÍŘOV
 2. 1.MVIL Ostrava
 3. 1.SFK Havířov
 4. Paskov Saurians
 5. FBK Škorpioni Ostrava
 6. FBC Štěpánkovice

Nejlepší střelec turnaje:
Vojtěch PETŘÍK (1.SFK Havířov) 9 branek

Nejrychlejší hráč turnaje(Memoriál Jakuba Máchy):
Daniel KALANDRA (1.MVIL Ostrava) 14,29 s / kolo

Nejlepší brankář turnaje:
Jan ČERMÁK (Paskov Saurians) – za výkon v semifinále proti týmu 1.MVIL Ostrava

18. ročník je definitivně za námi. Už teď se těšíme na nastávající 19. Připraví pořadatelé nějakou změnu, úpravu pravidel či systému? Už aby to bylo!
Vše o turnaji na stránkách Paskov Saurians

FBK Škorpioni Ostrava

About the Author: ivosin