Kluci se dokázali v nejdůležitějších chvílích semknout

Modrý tým; FOTO: Flickr Českého Florbalu

Jeden z vrcholů kategorie starších žáků v rámci ČR jsou bezesporu Regionální výběry. Podle nového modelu se dělí na část Východ a Západ. První jmenovaná se odehrála v Brně, kde čtyři Moravské kraje byly doplněny krajem Pardubickým a Vysočinou. Vítěz skupiny Východ ve finále vyzve vítěze skupiny Západ. Východní „konferenci“ opanoval kraj Moravskoslezský a my jsme se obrátili na jednoho z dvojice trenérů MS výběru Filipa Fňukala, kterého jsme požádali, aby nám přiblížil průběh přípravy a výběr hráčů, jakož i samotný turnaj v největším moravském městě.

Příprava:

Vzhledem k tomu, že se nám podařilo s našim týmem postoupit do Moravskoslezské ligy starších žáků, tak jsme měli kluky z této ligy mnohem více na očích, než v minulém roce. Toto mi přišlo jako obrovská výhoda ve srovnání s rokem minulým. Původně jsme měli naplánovány jen dvě jednodenní soustředění. Na ty jsme pozvali přes 40 hráčů a 4 brankáře. Druhé soustředění proběhlo 14 dní před Vánoci a my stále neměli jasno, koho na závěrečný turnaj pozvat. Proto jsme se domluvili na ještě jednom jednodenním soustředění o týden později, kam jsme pozvali 20 hráčů a 3 brankáře. Všechny tréninky byly převážně herní. Z tohoto složení vznikla finální sestava, která počítala 16 hráčů a 2 brankáře. Letošní sestavu jsme skládali trochu jinak, než v předešlém roce. Nezaměřili jsme se pouze na nejlepší hráče, ale aspektů, podle kterých jsme hráče vybírali, bylo mnohem více. Nejtěžší výběr byl v brankovišti, kde se nám podle mého názoru sešli na posledním tréninku 3 kvalitní a výkonnostně dost podobní brankáři. Nakonec nám s výběrem pomohl Radim Galia, trenér mládeže a brankářů ve Vítkovicích.

Průběh turnaje:

Turnaj byl letos poprvé dvoudenní a sešlo se na něm 6 výběrů. Toto já osobně vítám. Pro všechny to je mnohem větší zážitek, potká-li, nebo spíše měl by potkat více soupeřů a taky je tu možnost se navzájem lépe poznat. V turnaji jsme se první den střetli s výběry Vysočiny a Zlínského kraje, kteří tedy tvořili naši tříčlennou skupinu. V prvním utkání jsme se utkali se Zlínským krajem. Když jsem četl hodnocení kluků, tak se shodli na tom, že to byl typický první turnajový zápas. Dle mého názoru, ale měl tento zápas mnohem větší tempo a kvalitu, než náš druhý a semifinálový zápas. Vybudovali jsme si v něm náskok, o který jsme ve třetí části přišli, jelikož soupeř vsadil vše na jednu kartu. Naštěstí jsme, ale koncovku zvládli a vyhráli 7:5.
Druhý zápas s Vysočinou už takovou kvalitu neměl. Soupeř spíše bránil a my dobývali jeho branku. Soupeř hrozil pouze z brejků, ale my jsme měli celý zápas po kontrolou a bylo z toho druhé vítězství, tentokrát 6:3. Po těchto utkáních jsme se ubytovali. K večeru jsme šli studovat našeho budoucího soupeře, který vznikl ze čtvrtfinálové dvojice Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. Vysočina překvapivě vyhrála 3:2 a my se tak připravovali na soupeře, se kterým jsme už hráli.
Tohoto soupeře jsme si moc nepřál – upřímně, jelikož se takovýto soupeř lehce podcení. Nakonec podcenění nepřišlo a my opět od začátku zápasu dominovali, jen jsme opět nemohli v první třetině odskočit soupeři, který dobře bránil. Ve druhé třetině se nám to už podařilo a do třetí třetiny jsme šli s tříbrankovým náskokem. Soupeř to nevzdával a poprvé na turnaji vystrčil růžky. Nakonec z toho bylo drama, když Vysočina vstřelila několik dost šťastných branek. Nakonec jsme slavili postup do finále díky výhře 5:4.

Finále:

Drtivou většinu turnaje jsme hráli na všechny tři lajny, takže jsme věděl, že sil na finále bude dost. Viděl jsme na klucích, že jim před finálovým zápasem nemusím říkat vůbec nic, sami věděli o co hrají. Na hřišti to také tak vypadalo. Hned od začátku utkání jsme vedli a tvořili si jednu šanci za druhou. Byl to jednoznačně náš nejlepší zápas na turnaji. Kluci byli namotivovaní a kdybychom proměňovali šance, tak jsme mohli po první třetině vyhrávat o 5 branek. Od druhé třetiny bylo utkání vyrovnanější, ale i tak jsme byli stále aktivnějším týmem. Nakonec z toho byla výhra 5:2 a my mohli převzít zlaté medaile.

Zhodnocení turnaje:

Myslím si, že jsme se ve finále potkali opravdu s nejlepším možným výběrem, se kterým jsme mohli. Já osobně jsem očekával, že se o zlatou medaili bude rvát Jihomoravský kraj, ale tomu turnaj moc nevyšel. Myslím, že kluci vytvořili letos dost dobrou partu a v nejdůležitějších chvílích se dokázali semknout. Turnaj vyšel i našim klíčovým hráčům. Jak už jsem nastínil na začátku, tak jsem vybíral hráče tak, že každý měl v týmu jinou roli, se kterou jsem je před turnajem seznámil a žádný z kluků mě nezklamal a svou roli zvládl na 100%.

Co se týče porovnání stavu florbalu v jednotlivých krajích, tak se to podle mě nedá hodnotit podle jednoho turnaje. Jestli bych se ale do toho měl pustit, a hodnotit, tak si myslím, že florbalová kvalita je v MSK nejlepší z těch krajů, které se na turnaji potkaly a to především ve hře 1 na 1. V roce 2017 na LODM jsem však viděl výběry Prahy a Středočeského kraje. Musím uznat, že za těmito kraji dost zaostáváme a to především v pohybu a práci s hokejkou.