Informace o projektu

Proč tento web?

Tak jako národní obroditelé chtěli přispět k povznesení českého národa a českého jazyka, tak i tento web chce přispět k posílení a znovu upevnění MSK (v širším vymezení lze chápat jako Moravu a Slezsko) na florbalové mapě Česka. Však se na ni podívejte. Veškeré důležité dění ve florbalu se soustřeďuje do Prahy a do Středních Čech. Kde jsou ty doby, kdy MSK měl hned několika násobné zastoupení v nejvyšší lize. Týmy Třince, Havířova, Opavy a Paskova bylo vidět v nejvyšších příčkách příslušných ligových soutěží. Ze zbytku Moravy jen Otrokovice a Brno. A dnes? Ptáme se, kde jsou příčiny tohoto stavu? Odpovíte peníze. Ano peníze, jedna z příčin a je jich opravdu nedostatek. Druhou příčinou je práce s mládeží. Něco tomu chybí. Více zapálených trenérů a nějaká celková koncepce, jak vychovávat a pracovat s mládeží v rámci kraje.

Spolupráce dvou či více klubů na výchově mládeže je spíše unikátní perličkou než samozřejmostí. Protože stále přetrvává problém osočování a závisti mezi týmy, kdy běžně slyším, že ti nebo ti vybrali, vykradli, přetáhli, vyzobali ten či onen tým. Ale my se od toho musíme oprostit. Je potřeba si říci, čeho a jakých pozic můžeme dosáhnout. Především díváme-li se na to z pohledu kraje a ne jen klubu.

Zastávám názor, že hráči do věku starších žáků včetně by měli zůstat v mateřských klubech, neboť hrají stejnou soutěž. V klubech by měli odevzdat maximum toho, co je klub naučil a co v nich objevil. Teprve při přechodu do dorosteneckého věku (který je navíc spojen s přechodem na střední školu) by i dospívajícím mělo být jasné, jak to s florbalem myslí. Je-li to vážné (vrcholová úroveň) nebo nevěnovat florbalu tolik času a zápalu (nižší liga) anebo hrát florbal jen pro radost (hobby – amatér úroveň). Jak se k tomu staví trenéři a prezidenti? Z 95% o tom, že by hráč měl přestoupit a jít jinam, nechtějí ani slyšet. Argumentují tím či oním, že ten a ten klub … Ale přiznejme si, že mnohdy nemá mateřský klub na to, aby vyšší ligu vůbec zafinancoval a technicky zvládl. Vedení často vidí jen představu vyšší ligy, ale vidí i dál? Máme hráče v následujících ročnících nebo to bude propadák? Navážou na podobné výkony i starší ročníky? Je perspektiva rozvoje v lize juniorů a následně mužů. Nepůjdou pak hráči s kvalitou dolů? Budou rodiče vůbec ochotni podporovat hráče ve vyšší lize a jezdit po celé oblasti ligy?

Jen trenér s obrovským nadhledem a pochopením dokáže sledovat, jak smetanu své dlouhodobé práce slízne jiný trenér a jiný tým. A jen málokterého trenéra uspokojí toto pomyšlení.
Dělejme to pro hráče a ne pro své EGO.