Dnes hojně používané slovo koučink představuje proces, který hledá individuální řešení a rozvoj člověka (pro nás sportovce) ve vybraném sportu. Kouč není trenér ani poradce, ale pomáhá hledat způsoby a spolupracuje na zlepšení sportovce. Můžeme se setkat s kondičním, skills i mentálním koučem, kteří dávají sportovcům podněty vedoucí k rozvoji a dosahování lepších výsledků.
úvodník redakce
Branou osobního rozvoje sportovce je sebepoznání.
Sportovci vyhledávají spolupráci s koučem či mentálním trenérem z různých důvodů. Někdo zažívá úzkostné stavy před závodem, jiný nezvládá své emoce v zápase. Dalšímu utíkají myšlenky k negativním obavám a někdo neumí zaměřit své úsilí v tréninku nebo se rozhodnout, na čem je právě teď potřeba pracovat.
Člověk je tvor v základu stejný, avšak svým vlastním způsobem jedinečný: žádný mozek na světě se neopakuje, proto reagujeme na podněty každý po svém a nosíme si v hlavě “svoji pravdu o světě“. Každý sportovec má své specifické prožitky, rozdílný základ prožitých zkušeností, zcela rozdílné nastavení z rodiny nebo prostě jen odlišný temperament či náhled na situaci než jeho kolega nebo trenér.
Z těchto důvodů – a právě proto – nemůžeme nikomu vytisknout univerzální návod na používání sebe sama. Kupte si: “UNIVERZÁLNÍ PSYCHOLOGICKÁ PŘÍPRAVA. Nyní v akci! 3+1 zdarma…“
Kdyby to bylo tak jednoduché, mohl by si každý stáhnout manuál a za pár korun by se naučil ovládat svůj výkon. A to se neděje. Proč?
Branou osobního rozvoje sportovce je sebepoznání. Pro zvládání nároků sportu na vyšší úrovni je nutné orientovat se sám v sobě. Vědět, jak v jednotlivých situacích reaguji, jaké jsou mé dovednosti a silné stránky stejně jako místa, ve kterých selhávám. Znát svou vnitřní mapu a umět v ní číst. Jak bych mohl ovládat svůj výkon, pokud neumím řídit sám sebe?
Podstatou práce kouče, sportovního psychologa nebo mentálního trenéra je ve spolupráci se sportovcem vyrobit “dobře namíchaný koktejl“, který bude odpovídat příběhu a potřebám každého jednotlivého sportovce. Takový “mix“ bude správnou výživou při rozvoji jeho psychologických dovedností.
O sportovním úspěchu nerozhodují jen dosažené dovednosti, ale umění využít je pod tlakem, v situacích přinášejících stres a ve chvílích, kdy opravdu o něco jde. O výsledku situace rozhodne mentální nastavení a schopnost pracovat sám se sebou.
Každopádně ať to bude práce s koncentrací nebo zvládání úzkosti, záleží jen na tobě, kolik úsilí vložíš do svého “psychického tréninku“. Jde o to, jestli chceš. Je to tvá vnitřní hra a jsi jediný, kdo k ní má přístup i klíč. Kouč je průvodce, učitel a podpora.
Pokud tě téma zajímá, sjednej si nezávaznou schůzku. Zde si ujasníš, jaký přínos ti koučování a mentální příprava nabízí a kam tě může posunout. Práce s vlastní psychikou rozhodne o tom, jak budeš ve své kariéře úspěšný.
Michal Kosmál
Koučování a mentální příprava