Být sami sebou

Open Air Cup – Štěrkovna Hlučín

aneb proč mládež baští OpenAir?

Zdálo by se, že v létě se na florbalovém poli nic neděje. Ale opak je pravdou. Mimo různá soustředění, letní přípravy a speciální kempy, přináší oživení letní turnaje. Největším na Moravě je Hornets Cup v Rožnově pod Radhoštěm (letos 7. ročník). Fenoménem mezi turnaji jsou akce pod širým nebem. Mezi ty známější v ČR můžeme nepochybně zařadit turnaje Palestina Open Cup ve Štěpánkovicích, Open Air Cup v Dobrušce, Šternberk Open Air Cup, ale primát si drží Open Air Cup v Hlučíně. OA je totiž vůbec největší florbalový turnaji trojic v České republice, který se hraje pod širým nebem.

Dokáže hostit souběžně zápasy na pěti hřištích. Od prvého ročníku zvyšoval počet startujících a vrcholu dosáhl v roce 2015, kdy se poprvé hrálo už nikoliv v původním areálu koupaliště v Píšti, ale v zázemí Hlučínské Štěrkovny – místního autokempu. V následujících ročnících se počet účastníků už početně stabilizoval. Z pořadatelských zdrojů se jedná o zhruba 600 účastníků a za dva dny se odehraje zhruba 240 zápasů (60 – 80 mužských týmů a 10 ženských).

I když prostředí koupaliště v Píšti mělo své kouzlo a bylo skvělé nejen bazénem, stanováním v nejtěsnější blízkosti herního dění, nabídkou v restauraci a cenami občerstvení, přesto si myslím, že současnému OA Cupu více sluší areál Štěrkovny v Hlučíně. Přijde mi více přirozený díky své rozloze a schopnosti pojmout vzrůstající množství florbalistů. Nabízí široké možnosti nejen pro stavby různých stanových městeček lecjakých tvarů a rozestavení, ale i další sportovní využití (trampolína, minigolf, posilovací stroje), turnajovou disko párty a také kulturní zážitek ve formě hudebního festivalu Open Air Štěrkovna, který probíhá ve stejném termínu a sousedí s florbalovou arénou.

Open Air Cup v Píšti (2014)

Mezi hráči a hráčkami najdete florbalisty všech úrovní. Od těch, kteří si rádi „jen“ zpotí tričko, přes hráče ČfbU všech možných divizí, přeborů a lig, až po hvězdy české extraligy a reprezentanty. V Hlučíně jde především o zábavu spojenou s oblíbenou hrou. Skládají se tak ForFun týmy, které mají kolikrát opravdu zajímavé složení a především na jménech a dresech se nápaditostí nešetří. Nás samozřejmě zajímalo kolik se na OA objeví hráčů juniorských či dorosteneckých kategorií z MaS. Je jich mnoho a tak jsme některým položili sadu 10-ti otázek (odpovídali vždy na max. tři dle vlastního výběru), abychom zjistili, co je zlákalo na OA.

1. Kolikátého turnaje Open Air se zúčastníš?

Richard Klimek: Open Air cup v Hlučíně byl minulý rok můj první, protože předtím jsem neměl čas a nevěděl jsem o tom.
Lukáš Homola: zúčastnil jsem se už dvou ročníků tohoto turnaje.
Tomáš Hruška: Letos se zúčastním Open Air Cupu již počtvrté.
Vojtěch Krhovják: Turnaje jsem se zúčastnil poprvé a určitě ne naposled.
Adam Zmrzlík: Letos (2018) se zúčastním již čtvrtého ročníku, poprvé jsem tedy zde startoval v roce 2015.
Dominik Neděla: Zúčastnil jsem se už tři turnajů Open Air.
Denisa Kotzurová: Turnaje se zúčastním po 3. Každým rokem přibývá více známých lidi, což je velmi příjemné.
Patrik Pícha: Turnaje jsem se zúčastnil zatím 2 krát, ale určitě plánuji zúčastnit se takového turnaje ještě několikrát a odvést si z něho nějakou tu medaili.
Filip Hampel: Hlučínský Open Air byl můj první Open Air turnaj, kterého jsem se kdy zúčastnil. Nezúčastnil jsem se ho však jako hráč, ale jako rozhodčí.

2. Jak jsi se o něm dozvěděl(a)?

Jakub Strakoš: Dozvěděl jsem se to od mužů, kteří se na turnaj přihlásili. Ale onemocněl jim brankář, tak informovali mě.
Dominik Neděla: O turnaji jsem se dozvěděl přes FB díky sdílení kamarádů.
Denisa Kotzurová: O turnaji jsem se dozvěděla přes bráchu, který se účastnil už o několik let dříve.
Lukáš Homola: Dozvěděl jsem se o něm od bývalých spoluhráčů, kteří tam byli 3 roky zpátky a řekl jsem si že tam chci taky!
Patrik Pícha: Bývalý spoluhráč se mě zeptal, jestli si nechci jít zahrát na turnaj Open air cup. Vůbec jsem nevěděl o jaký turnaj jde. Poslal mi propozice k turnaji a docela mě zaujal.

Zleva: Dominik Neděla, Patrik Pícha, Jakub Strakoš

3. Co se ti na turnaji nejvíce líbí?

Jakub Čermák: Nejvíce se mi líbí, že na turnaji nejde tolik o výsledek jako spíše o to se pobavit s kamarády a užít si fajn víkend.
Richard Klimek: Nejvíc se mi líbilo, že jsem mohl být se svými kamarády, užívat si prázdnin a především florbalu, i když po první noci, kdy pršelo jsem měl obavy. I tak to byl jeden z nejlepších turnajů, co jsem kdy zažil. Nepočítám výsledek na turnaji, ale tu zábavu a poznal jsem mnoho skvělých lidí.
Michal Sládek: Líbí se mi na něm, že se tam každý rok sejde plno známých z florbalového života, se kterýma zažíváme po celý turnaj pořádnou dávku srandy a je super, že každý rok se nás tam schází víc a víc!
Adam Zmrzlík: Určitě mluvím za všechny, když odpovím uvolněná letní atmosféra, pivko a mnoho atrakcí kolem, jako třeba hudební festival hned „za plotem“. Taky to si zahrát s kamarády a proti kamarádům.
Lukáš Homola: Nejlepší na celém turnaji je to, že se vypne od takového toho profesionálního florbalu, kde jsi svázaný taktikou a prostě si to jdeš užít v krásném letním počasí na čerstvém „ostravském vzduchu“.
Tomáš Hruška: Na turnaji se mi nejvíce líbí příjemná atmosféra letního turnaje. Odehrajete zápas, jdete se spláchnout do štěrkovny. Takový turnaj na Moravě prostě nemá obdoby, takže za mě naprosto super!
Ondřej Trojek: Na takových turnajích je dobré že se tam setkáš s kamarády a odehrajete zápasy v přátelském duchu. Jde o tu srandu přece.
Vojtěch Krhovják: Na turnaji se mi nejvíce líbí pohodová a uvolněná atmosféra, kdy nikomu moc nejde o výsledek a jde jen o to užít si trochu zábavy a srandy a při tom si taky zahrát florbal.
Pavla Lišková: Nejvíce se mi líbí atmosféra turnaje. Hraje se venku, spí se ve stanech, všude hodně známých tváří a všechno tohle je super.
Jakub Strakoš: Na turnaji se mi hodně líbí prostředí. Taky se mi líbí dobrá organizace, jak na festivalu, tak i na turnaji.
Petr Blakala: Na turnaji se mi líbí hlavně ta zábava a to, že se po roce potkám s nejrůznějšími spoluhráči a známými. Je to jedna velká florbalová oslava před začátkem nové sezóny pod širým nebem.
Denisa Kotzurová: Na turnaj jezdím hlavně kvůli zábavě. Zahrát si pro srandu a potkat známe kamarády, se kterými se přes rok moc nepotkáme a pobavit se.
Ondřej Sidunov: Tento turnaj mám rád proto, že si můžu zahrát s lidma, s kterýma si nemůžu zahrát normálně přes sezonu.
Terezie Šešulková: Co se ti na turnaji nejvíce líbí? Líbí se mi to, jak neřešime to, kdo za jaký tým hraje a všichni se bavíme. Úžasné prostředí, lidi, organizace a program.
Patrik Pícha: Určitě zahrát si florbal venku pod širým nebem, 3 na 3 a dobrá cena startovného.

Zleva: Pavla Lišková, Denisa Kotzurová, Jakub Čermák, Tomáš Hruška

4. Co Tě na turnaj přilákalo?

Dominik Kaloč: Nejspíš to byla hra 3 na 3 a zábava mimo něj. Můžu říct, že zábava mimo florbal byla super. Jsem rád, že jsem byl již dvakrát na Open Airu a těším se na další tohle léto.
Filip Hampel: Na turnaj mě přilákaly velmi netradiční motivy této soutěže a to je hra pod širým nebem, malé hřiště, systém hry 3+1 apod. Toto je ve florbale celkem rarita a mě osobně zajímalo, jak taková hra vypadá a jak se asi musí pískat. Tak jsem si řekl, že to zkusím.
Lukáš Homola: Tak na další ročník mě navnadila myšlenka, že můžu být 3 dny z prázdnin s lidmi, co florbal žerou a se kterýma se tak často nevidím (třeba kluci z Hané). Dále také florbal venku.

5. Nějaký zajímavý postřeh?

Jakub Strakoš: Na turnaji mě překvapilo, že se ukázala česká florbalová hvězda Martin Tokoš. Byl jsem rád, že jsem si mohl vůbec zachytat proti takovému profíkovi.
Šimon Kuczera: postřeh je velmi kuriózní. Za 2 roky, co jsem se tohoto super turnaje účastnil, ještě jsem neviděl u nikoho v týmu trenéra, kterého máme jenom my. 🙂

6. Co tě přesvědčilo, že přijedeš znova nebo, že se už nezúčastníš?

Ondřej Trojek: Spíše málo času nebo spíše, že se s týmem nikdy nedomluvíme. 🙁
Vojtěch Krhovják: To, že chci přijet znovu, jsem věděl hned po skončení minulého ročníku. Protože není nic lepšího než trávit prázdniny s přáteli. A když se k tomu přidá florbal pod širým nebem a festival, tak není co řešit??
Terezie Šešulková: Skvělá zábava, program, úžasní lidé a místo!
Richard Klimek: Tak určitě, jak jsem psal v předešlé otázce, tak to budou kamarádi, ta zábava a hlavně už jsem náctiletý, takže jsi můžu dát nějaké pivko a spojit to s florbalem, prostě všechno co mám rád.
Lukáš Homola: Soustředím se ten turnaj vyhrát, ale jak už jsem říkal, hlavně si to chci užít s kluky.
Tomáš Hruška: O přesvědčení, že přijedu znova mě nemusí lákat nějaké zážitky, ale zkrátka dobrá zkušenost s turnajem. Samozřejmě se najdou negativní stránky, které spíše souvisí s chováním některých týmů, než s pořadatelem, který je naprosto super. Turnaj je zkrátka dobře zorganizován, všichni si jej užijí, pokud to nehodlají hrotit a jít tvrdě na výsledek, což pro mě na takovém turnaji rozhodně důležité není.
Šimon Kuczera: výborná atmosféra turnaje, hra 3 na 3, léto, koupání a hlavně super parta lidí.

Zleva: Terezie Šešulková, Ondřej Trojek, Dominik Kaloč

7. Za jaký tým jsi hrál(a) a jak jste se skládali?

Denisa Kotzurová: Hrála jsem za tým Vajčice. Tým složený hlavně z holek z hlavního města. Hlavní iniciátorkou byla asi Nelča Škopková, která napsala holkám a dalo se to dohromady.
Ondřej Sidunov: Loni jsem dostal nábídku od opavského týmu Quittka. To jsem samozřejmě nemohl odmítnout. Je to tým zkušených hráčů, kteří mají hodně za sebou a mají na florbal nadhled. A je s nimi taky spousta srandy.
Terezie Šešulková: předminulý rok jsem hrála za Alfasamice, kde si mě vybral manažer Adam Zmrzlík a pak jsem mu pomáhala vybrat další holky do týmu. Minulý rok jsem hrála za Ibk Střely, kde jsem všechno zařizovala já, „obepsala“ jsem pár holek a vše domluvila.
Jakub Čermák: Hrál jsem za Ibk Heisrovce. Většinu týmu složil Radim Heiser z hráčů Fbc plus jsme měli ještě posilu ze Znojma.
Lukáš Homola: Můj první ročník jsem hrál za Alfasamce, tam jsem se domluvil s Adamem Zmrzlíkem, který mi řekl, ať napíšu manažerovi Tomáši Hruškovi a klaplo to. Druhý turnus jsem absolvoval s týmem IBK Heisrovci, když mě přemluvil trenér Jaroslav Heiser.
Ondřej Trojek: hrál jsem za Fofola band. S kluky jsme odjezdili docela dost turnajů, takže jsme si řekli, že vyzkoušíme i tenhle.
Dominik Kaloč: Hrál jsem za IBK Heiserovce. Tým jsme skládali, tak že jsme se akorát zeptali, kdo by chtěl jet a pak jsme dobrali i kluky z jiných týmů. Na trojkách jsme se domluvili na místě.
Adam Zmrzlík: Jezdím vždy za Alfasamce, tak jako na spoustu jiných turnajů. Máme už několikaletou tradici a skládáme se vždy podle pravidla „kdo dřív přijde, ten dřív mele“
Petr Blakala: Na Open Air Cupu jsem hrál doposud za tři týmy. IBF Falus, který je složen převážně z mladých hráčů, co jsme spolu hrávali ve Vítkovicich. Loni jsem odehrál turnaj za EKOZEM Selection a 2 roky zpět za pořádající Jeblebandy.

Zleva: Šimon Kuczera, Lukáš Homola, Ondřej Sidunov, Adam Zmrzlík

8. Jaké to je odehrát turnaj bez trenérů?

Denisa Hyršová: Můžete si hru organizovat sami, můžete hrát co chcete a za celou sezónu par zápasu bez trenérů neuškodí??
Tomáš Hruška: Zajímavá otázka. Jako Alfasamci jezdíme na 99% turnajů bez trenéra, takže jsme docela zvyklí. Myslím, že v tom není problém, když nás nikdo nejebe svrchu.
Ondřej Trojek: určitě takové menší turnaje je to lepší bez trenérů, můžeš si vyzkoušet různé triky s tím, že by tě potom trenér seřval, že jsi něco udělal špatně.
Ondřej Sidunov: Na turnaji je dobré, že člověk není svázaný taktikou a může si to užít. Je úplně zbytečné, když tam po hráčích a rozhodčích řvou rodiče. To je můj názor.
Terezie Šešulková: Jaké to je odehrát turnaj bez trenérů? Je to něco úplně jiného, žádná taktika a porady před zapasy. Je to prostě sranda turnaj, skvělá zkušenost. Open air je muj nejoblíbenější letní turnaj.

9. Když by jsi měl(a) vybrat jeden z následujících pojmů, který je pro turnaj typický, jaký by to byl a proč? Léto, atmosféra, florbal, kamarádi, festival, párty, šance, koupání.

Vojtěch Krhovják: jednoznačně kamarádi.
Dominik Neděla: Vybral bych kamarády, protože se můžeme všichni sejít, pobavit se, užít si plno srandy a taky zahrát florbal (zasoutěžit si).
Denisa Kotzurová: Je těžké vybrat jeden pojem, protože každý k tomuto turnaji prostě patří! Za mě ale asi ti kamarádi.
Filip Hampel: Párty. Řekl bych, že tento pojem vystihuje turnaj velmi efektivně, neboť co jsem tak postřehl, tak se všichni účastníci skvěle bavili a festival, který se odehrával na druhé straně hlučínské štěrkovny přenesl na turnaj tu skvělou, uvolněnou párty atmosféru.
Jakub Čermák: A kdybych si měl vybrat jeden z pojmů, tak to asi nedokážu, protože tento turnaj obsahuje všechny tyto pojmy a to je důvod, proč je tak jedinečný.

Zleva: Michal Sládek, Denisa Hyršová, Kryštof Bezděk

10. Je pro tebe (tým) výsledek důležitý?

Lukáš Homola: Soustředím se ten turnaj vyhrát, ale jak už jsem říkal hlavně si to chci užít s kluky.
Denisa Hyršová: Řekly jsme si s holkami, že chceme odehrát co nejlépe, ale hlavně, že si to užijeme.
Dominik Kaloč: Určitě je pro mě výsledek důležitý a myslím si i pro každého, kdo to hraje už nějakou dobu a chce něčeho dosáhnout. O tom přece ta hra je, aby se vyhrávalo a ukazovalo, kdo je nejlepší.
Tomáš Hruška: Výsledek je pro mě důležitý asi stejně jako u mládežnických kategorií. Jednoznačně se hraje na vítězství, o tom žádná, ale rozhodně nebudeme hrát za každou cenu na vítězství, pokud třeba soupeř nehraje optimálně dle pravidel a rozhodčímu to nevadí, tak rozhodně se nesnížíme na úroveň soupeře. Chceme si přece jenom hlavně zahrát. S některými kluky se vidíme 2x za rok, takže jsem rád za to, že je vidím, že si večer něco dáme, ale rozhodně to nehodlám hrotit tvrdě na výkonnost, jako některé jiné týmy (zejména pod vlivem nějakých vylepšováků ?? )
Michal Sládek: to ani ne, samozřejmě radši vyhraju a snažím se dojít, co nejdál, ale priorita to rozhodně není, jde nám hlavně o to si ten turnaj užít, florbal je jedna stránka věci a druhá je ta, že trávíte čas se svými kamarády, se kterýma zažijete kopec srandy a skvělé zážitky.
Petr Blakala: Výsledek bych neřadil na nejvyšší pozice. Dulezite je pro me si zahrát s a proti hráčům, které napřiklad rok nevidim, protože jsou v zahraničí. Chceme si to hlavně všichni užít a bavit se florbalem.
Denisa Kotzurová: Výsledek pro mě určitě není důležitý. Je pravda, že některé týmy to mají opačně a hned to jde poznat. Jak už jsem říkala, hlavní je se tím bavit.
Šimon Kuczera: pro mě skoro vůbec, samozřejmě mě vždycky štve, když prohrajeme, ale na tomto turnaji až tak moc o výsledek nejde.
Pavla Lišková: Výsledek na takových turnajích není důležitý. Hlavní je, že jsme se bavily jak na hřišti, tak mimo něj a máme spoustu fakt vtipných zážitků.

Zleva: Petr Blakala, Filip Hampel (rozhodčí v pozadí), Tomáš Hanzlík, Václav Jurdzin

Čím to je, že tento turnaj láká tolik mladých hráčů a hráček? Mnozí řeknou, že je to dobrá příležitost, jak se v létě alkoholově povzbudit, poznat nové známé (i opačného pohlaví) a zažít dobrou párty. Je to však jediný důvod? Nestojí za tím také potřeba uvolnění a oproštění se od šablon a návyků z běžných týmových zápasů? Nemyslet na taktiku, nepodřizovat se vůli trenérů, nebýt za herní loutky a roboty? Toto je turnaj, kde se sami musí domluvit a hrát, jak chtějí, jak to cítí, zároveň si vše mohou vyříkat přímo z očí do očí. Pro mnohé zde není tlak na výsledek za každou cenu. Nemusí být v týmu a nemusí hrát, když nechtějí nebo jim někdo = něco nesedí. Jde o volnost a svobodu. Že by se chtěli vrátit ke kořenům kolektivního sportu?
Článkem chci zároveň ocenit organizátory turnaje, ze jejich odvedenou práci, protože Open Air nemá obdoby. Děkuji.

Atmosféra, léto, kamarádi, setkávání, …….

About the Author: ivosin